Ремонтът на „Тройката” разпали спора: Сталинският „Альоша” или културна сцена?
Разгорещеният спор за съдбата на паметника на Съветската армия, известен като Альоша, в центъра на Бургас, отново се разпали с пълна сила с ремонта на площад Тройката. Въпросът през последните десетилетия многократно сблъсква крайни мнения – от това монументът да бъде съборен или преместен, до другата противоположност – да бъде укрепен и да остане един от символите на морския град. Няколко дни преди Коледа дебатът беше подхванат отново с петиция, публикувана в блога на журналиста Иво Инджев.
Подписалите се граждани заявяват, че приемат с уважение усилията на ръководството на Община Бургас за благоустрояването на площад „Тройката”. Но изразяват несъгласие негов централен символ да продължава да бъде издигнатият през 1953 година от тоталитарната комунистическа власт паметник на съветската армия, известен като „Альоша”.
„Убедени сме, че издигнатият през 1953 г. паметник на съветската армия в Бургас съвсем не е бил резултат от „спонтанен и непринуден израз на безпределна и дълбока благодарност на трудещите се от Бургас”, както гласи паметната записка, положена в основите му. Нито властта тогава е питала гражданите дали да го има паметника, нито вие сега като власт не направихте допитване дали той може да съществува на това централно място”, мотивират се противниците на паметника.
Те питат защо „този монумент на диктатурата ще стърчи в центъра на благоустроения площад „Тройката”, вместо да бъде преместен на подходящо място или изцяло демонтиран?”
Подписалите петицията настояват управата в града да преразгледа решението за оставането и укрепването на този тоталитарен символ и той да бъде преместен на друго подходящо място. Според тях площадката му е най-логично да бъде превърната в сцена за културни изяви, толкова необходима на площад „Тройката”.
- как се нарича страната нарушила димпломатическите отношения с друга такава и влязла с войска на територията на втората - освободител и или окупатор?
- колко и къде са били битките в България, в които "освободителите" са ни освобождавали от "фашистите"?
- колко жертви са дали "освободителите" при "освобождението" на България?(говорим за загинали в бой, а не от метилов алкохол, застреляни за мародерство и починали от раните си ранени в други "освобождения".
-защо на паметниците на за Освободителната война 1877-78 г. има имена на войници и офицери (загинали в боевете) , а на тези от "освобождението" 1944 - няма?
Ти изобщо наясно ли си какъв празник е 1 май??????
след 1989 ние отрекохме униформите а как ена Запад , ние махнахме музея а как е на Запад , ние не приемаме 1 маи ден на труда но на Запад се празнува . Е , къде сме ние българите .
ЗАПОЧНЕТЕ ДА МИСЛИТЕ ДА ОТСЯВАТЕ ИСТИНАТА ОТ ЛЪЖАТА И ТОВА Е ВАШЕ ВЕРУЮ ЗА БЪДЕЩЕТО НА ДЕЦАТА ВИ .
ВЕСЕЛИ КОЛЕДНИ ПРАЗНИЦИ.
вън тоя грозник със шмайзер от центъра на бургас!!!
вън тоя грозник със шмайзер от центъра на бургас!!!