Кметът на Бургас почна от белачка за картофи и старо детско дюшече
- Г-жо Ананиева, за 4 години мандат, това което с най-голяма радост и с много хъс правеше кметът Димитър Николов, бе масов ремонт на детски градини, ясли и училища. Родителите виждат промените и са доволни, че олющените коридори, потрошени прозорци и чинове вече ги няма. Как посрещаме Новата учебна 2011/2012 г.?
- И тази година Община Бургас през летните месеци положи усилия да ремонтира много от сградите. Акцент на нашите ремонти бяха обекти от „Ранно детско развитие“, тъй като спечелихме проект по фонда за енергийна ефективност в размер на 3 млн. лв. В него попаднаха10 детски градини и 1 училище.
- Това са обектите, на които кметът от края на август реже всяка седмица по една лента и за които казват, че били като тризвездни хотели?
които през летните месеци охлаждат,
тъй като нашите детски градини работят целогодишно.
- Колко детски градини има в община Бургас?
- Общият брой е 34 и с днешна дата повече от половината изглеждат по начина, по който ви описах по-горе. Всичко това се случи в рамките на този мандат.
- Искате да кажете, че Йоан Костадинов ни завеща окаян сграден фонд на детски заведения и училища?
- Точно това искам да кажа. Когато ние започнахме през 2007 година, единствените две детски градини с подобен вид бяха „Вълшебство“ и в кв.Долно Езерово. Благодарение на настояването и усилията на кмета бяха построени 4 чисто нови сгради и се ремонтираха „Ханс Кристиан Андерсен“ по ОП „Регионално развитие и образователна инфраструктура; ЦДГ 1 - по съвместна програма на Община Бургас с министерството на образованието и всички останали от бюджета на общината и парите, които спечелихме от фонд „Енергийна ефективност“. Предстои до дни да направим и
първа копка на новата детска градина в к-с „Меден рудник“ - ОДЗ 13 „Надежда“.
В нея ще има възможност да се предоставят и консултантски услуги на родители, на семейства, които имат проблеми при отглеждането и при възпитанието и срещат трудности, също здравни, педагогически, психологически и логопедични услуги. Другата детска градина, която започваме да строим е в кв.Банево.
- В Бургас между 1992 и 2001 г. затваряха градини и училища, защото не се раждаха деца. Тежката криза в държавата след 2007 г. отново удари раждаемостта. Няма ли опасност тези заведения да останат празни?
- Положението тук е с трайна тенденция за нарастване на броя на новородените и ние продължаваме да строим детски градини, напр. Все още не достигат места в първа възрастова група.
- Бургас привлича жители от вътрешността на страната, които се установяват трайно и правят семейства тук. Училищата успяват ли да ги поемат?
- Общината е притегателен център за млади семейства. И това е радостно. Ние работим и по училищната инфраструктура – по оперативна програма бяха ремонтирани 4 големи сгради - Английска/Немска гимназия, Строителният техникум „Кольо Фитчето“, електротехникумът/СОУ Иван Вазов, ОУ „Елин Пелин“. Те бяха в окаяно състояние. Отделно успяхме да подменим дограмата на почти всички училищни корпуси и помещения, съвсем малко остана стара дограма и то все в помещения, в които не се провежда учебна дейност – коридори и хранилища.
„Златка рибка“ - най-старата сграда в Бургас, кметът я превърна в луксозна забавачница |
- Да Ви питам за нещо деликатно, но от голяма важност за децата и учениците – никога не се е обръщало внимание на тоалетните. Какво направихте Вие?
- Аз, като психолог, съм консултирала родители и деца по този проблем. Децата имаха чисто психологическа задръжка да ползват санитарните възли, тъй като
живеят в добри условия в домовете си и очакват същите в училище.
- Много средства се отделиха в тази част, но училищната инфраструктура е огромна, имаме нужда от още ремонти. Сега повечето са в прилично състояние.
- Конкурсите за нови директори в училищата през 2009 г. предизвикаха сериозни трусове в системата, овладяна ли е ситуацията, защото, прощавайте, но на тези постове бяха поставени хора без качества за ръководители?
- Община Бургас не обгрижва училищата от гледна точка на техния кадрови потенциал. Наш ангажимент, по закон, е да осигурим бюджетите и добрата база, която е публична общинска собственост. Но аз мисля, след общуването ми с новите директори, че те се справят с поставените от нас задачи. Не съм забелязала да нарушават бюджетната дисциплина и да имат дефицит. Същото се отнася и за поддръжката на базата. А за работата им в педагогическите колегии, най-редно е да се пита Регионалния инспекторат на МОН, който прави регулярни проверки по спазване на законодателството, на учебните програми. Оттам наблюдават директно този процес. Аз нямам възражения, работя добре с новите директори.
- Тежи ли Ви, че работите толкова много, а сте в сянката на кмета Димитър Николов?
- Всичко постигнато за тези години е благодарение на г-н Николов, няма как да ми тежи. Казвам го искрено, защото той е моторът - възлага задачи, поставя срокове, помни всичко в подробности, дори за неща, които аз съм забравила. За мен през всичките тези 4 години е било удоволствие да го следвам. Въпреки, че
има широка крачка и не винаги успявам да го догоня,
казвам го не в кръга на шегата.
- Той винаги ли обикаля с Вас училищата и детските градини?
Не само ходи, а са вглежда и в детайлите. В началото трябваше да направим обход на всички обекти, за да видим в какво състояние ги поемаме. Натъквахме се на шокиращи гледки – детските градини масово бяха без стерилизатори, а това е в пълно противоречие с каквито и да било съвременни норми за отглеждане на деца. Разпореди веднага да се намерят пари и да се осигури това оборудване. Няма да забравя никога как влязохме в една кухня и г-н Николов започна да гледа втренчено към жените, които белеха картофи с най-обикновени белачки в ръка. Той ги попита: „За колко деца готвите всеки ден?“ Отговорът бе – за 600. „И белите картофите ръчно?!“, след което разпореди да се достави машина, но веднага. Вдигна едно дюшече в спалнята, а то едва не се разпадна в ръцете му, оказа се, че дюшечетата на децата не са сменяни от 35 години! Легълцата също. Това бяха първите му бързи действия. Но темпото на Николов остана същото през всичките 4 години. Родителите виждат постигнатото и са доволни.
- Г-жо Ананиева, Вие сте сред най-добрите български специалисти по психология, имахте прекрасна кариера и спокойствие в СОУ „Св.Св.Кирил и Методий“. Не съжалявате ли, че за малко по-висока заплата, се налага да работите денонощно, без почивка, при този работохолик?
- Трудовият ми стаж е минал като психолог и аз много обичам професията си, имам самочувствие на добър специалист. През тези 4 години нито за час не съм се занимавала с психология. Единственото, което съм, е да бъда зам.кмет, който има много работа. И единственото ми удовлетворение от тези 4 години работа е, когато отида на поредното тържество в обновено училище или детска градина, да видя одобрителните погледи на колегите, в които разчитам благодарност за свършеното. Парите за мен не са важни и това се вижда. Обичам моралните награди, те ме стимулират да продължа напред.
- Имате ли сили да издържите на това темпо още 4 години?
- Не знам. Честно казано, не знам.