×
Бизнес ЮГ Войната в Ивицата Газа София Парламентарни избори 2023 Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • САЩ обявяват днес нови поръчки на оръжия за Украйна за 6 млрд. долара
  • Вдигат заплатите на военните с 30%
  • Възстановяват движението по АМ "Тракия" в платното за Бургас между 20 и 21 километър
  • Петима служебни министри се явяват на последния парламентарен контрол
  • Путин отива в Китай през май
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Д-р Радослав Славов, МБАЛ „Дева Мария”: Спрете цигарите, хранете се здравословно и спортувайте, така сърцето Ви ще е здраво


Д-р Радослав Славов, МБАЛ „Дева Мария”: Спрете цигарите, хранете се здравословно и спортувайте, така сърцето Ви ще е здраво
Прогнозата за пациента е много по-добра, ако чрез контрол на рисковите фактори заболяването се предотврати, отколкото да се лекува, когато вече е развито, съветва инвазивният кардиолог от МБАЛ „Дева Мария” д-р Радослав Славов
29 Октомври 2014, Сряда, 13:19 ч.
Автор: Радостина ГЕОРГИЕВА снимка Авторът

Най-важна за контрол на рисковите фактори е профилактиката, заяви лекарят


Д-р Радослав Славов от сектор „Инвазивна кардиология” на МБАЛ „Дева Мария” разкрива как да намалите риска от сърдечни проблеми

- Д-р Славов, какви са методите за превенция на сърдечно-съдовите заболявания?

- Това са многофакторни заболявания и причините  могат да бъдат много. Главните рискови фактори за развитие на сърдечно-съдов проблем могат да бъдат трайни и модифицирани. Възрастта, полът и наследствената предразположеност са фактори, които няма как да променим. Тези, върху които бихме могли да повлияем, за да намалим риска от заболяването, са тютюнопушенето, високото кръвно налягане, захарният диабет, високите нива на холестерол и фракциите му в кръвта. Разбира се, и стресът има отношение към заболеваемостта. Това е болест на развитите държави, които са индустриализирани и където животът е динамичен. За съжаление, няма как да контролираме стреса. Хората живеят динамично и той се е превърнал в част от ежедневието ни. Това, което би могло да се направи, е да променим начина си на хранене и да повишим физическата си активност.

Трябва да следим с изключително внимание с какво и как се храним. Физическата активност също е много важна. Леки и дозирани физически усилия, с постепенно повишаване биха били благоприятни за редукция на риска от развитие на заболяването.

Превенцията е изключително важна за борбата с това заболяване. Недопускането на развитие на заболяването или забавяне на неговата прогресия са по-успешни, отколкото формирано вече заболяване да бъде лекувано.

- Необходимо ли е да си правим профилактични прегледи, може ли тази симптоматика да се усети по-рано?

- Профилактичните прегледи са насочени по отношение на контрола на тези рискови фактори, за които говорим. В рамките на един профилактичен преглед може да бъде установена артериална хипертония – високи стойности на кръвното налягане, които Вие не сте подозирали, че имате преди това. Би могло да се установи, че имате високи нива на кръвна захар, което също е рисков фактор за развитие на заболяването. Също така могат да бъдат установени и нарушения в обмяната на мазнините, което се нарича дислипидемия. Затова и профилактични прегледи са и като задължителни програми при общо практикуващите лекари.

Най-важна за контрол на рисковите фактори е профилактиката. На второ място е отказът от пушене, а това е проблем, който се решава на държавно ниво. Удариха по един сериозен бизнес с голямо лоби. 50% от предотвратимата смъртност се оказа, че е благодарение на спиране на тютюнопушенето. Спрем ли да пушим, ние на практика редуцираме в голям процент броя на заболелите. Затова се вдига толкова шум за пушенето.

Трето е храненето. Единственото същество на тази планета, което се храни за удоволствие, е човекът. В чужбина това е станало мания. Като си купят някакъв продукт, хората там задължително го оглеждат отвсякъде – колко калории има. Дори в някои държави не пишат колко калории има в продукта, а какво физическо усилие трябва да извършите, за да изгорите калориите. Там пише например: „Ако изядете тази кутия с вафли, Вие трябва да пробягате 2 км”. Това мисля, че е по-полезно. Наднорменото тегло е много важен рисков фактор. В развитите европейски държави има тенденция заболелите да намаляват, а в България има тенденция към покачване. Това не е свързано само с храненето, тук оказват значение и социално-икономически проблеми – несигурност, стрес и т. н.

Решението е: „Профилактика, профилактика, профилактика!” Прогнозата за пациента е много по-добра, ако той успее чрез контрол на рисковите фактори да предотврати заболяването, отколкото да го лекува, когато вече е развито. Все едно да избегнете катастрофа и да стигнете до дестинацията, за която сте тръгнали или да катастрофирате и да Ви спасяват. Може да го правят най-добрите специалисти, но Вие сте катастрофирали.

Проблемът е, че няма една причина и една панацея за сърдечните проблеми. Например, ако знаем, че това е вирус като еболата – ще измислим ваксина и ще я ликвидираме. Хората искат да им кажа: „Направи това и всичко ще е наред!” Тук нещата обаче са комплексни – има генетични моменти, фактори на среда, на хранене и т. н. Всичко е объркано в един коктейл, който води до това заболяване. Проблемът е много сериозен – над 50% от причините за смърт са сърдечни заболявания, останалите 50% са за всички други болести, които се сетите – ракови заболявания, инфекциозни заболявания, травматизъм и т. н. Сърдечните проблеми на практика са се превърнали в епидемия.

- Как си обяснявате това, че все повече млади хора имат проблеми със сърцето? Каква е причината за тази тревожна статистика?

- Това е така, цифрите доказват тази тревожна статистика. Причините са предполагаеми. Няма кой да каже категорично защо и по-млади хора боледуват. От една страна и методите за диагностика на заболяването са усъвършенствани, така че повече хора могат да бъдат диагностицирани. В миналото един млад човек може да боледува и да загине от тази болест и това да се пропусне. Другата причина е промяна в начина на живот и на хранене. Това заболяване може да има проява, която е рязка, като сърдечна атака. Това обаче се натрупва в продължение на десетилетия. Още от 26 до 30-годишна възраст могат да започнат процеси на натрупване на мазнини в кръвоносните съдове, като след няколко десетилетия те могат да нараснат дотолкова, че да стесняват кръвоносния съд. Това представлява и коронарната болест на сърцето – отлагане на мазнини в стената на кръвоносните съдове. При остър миокарден инфаркт върху тези наслагвания се формира съсирек, тромб, който рязко запушва кръвоносния съд и предизвиква инфаркт.

- Какво е спасението в такъв случай?

- Спасението е възможно най-бързо да бъде отпушен кръвоносният съд. Това може да се извърши най-успешно в Катетеризационна лаборатория. Препоръките ми са, ако има болница, която разполага с такава лаборатория в рамките на 90 минути време за реакция, пациентът трябва незабавно да бъде транспортиран до там. Ако не е възможно, се извършва медикаментозен опит за реканализация на кръвоносния съд и тогава пациентът отива в болница.

Как да реагирате, ако имате симптоми на остър миокарден инфаркт, ЧЕТЕТЕ ТУК

В категории: Здраве


България Всички новини
Колко ще ни струва великденския козунак Колко ще ни струва великденския козунак Козунаци в София се продават и за десетина, и за 20, че и за 100 лв. в някои от най-снобските пекарни в центъра на столицата Утре започва най-голямото географско събитие в България Утре започва най-голямото географско събитие в България Ще има над 500 участници от цялата страна  Лаборатория "ЛИНА" извършва PCR тест за коклюш, резултатите излизат още същия ден Лаборатория "ЛИНА" извършва PCR тест за коклюш, резултатите излизат още същия ден Горещо препоръчвам PCR тестовете да се правят още преди започване на антибиотичната терапия, съветва вирусологът д-р Татяна Николова Българинът Димитър Труканов влезе в световните медии Българинът Димитър Труканов влезе в световните медии От 12 страни участнички в престижния турнир, отборът на Саудитска Арабия, ръководен от Труканов печели златните медали във всички категории и съответно I-во и II-ро място в индивидуалното крайно класиране, както и I-во място в отборното класиране Малки лазарки посетиха Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ Малки лазарки посетиха Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ Ръководството на ФОЗЗГ, които са и инициатори на проявата, поднесоха на дечицата питка за здраве, великденски яйца и лакомства Този българин заработи 3 млн. долара в Холивуд Този българин заработи 3 млн. долара в Холивуд Игра главна роля в приетата радушно от критиката военна драма „Син от друга майка“ Преди лятото: Ремонтират ключови пътни отсечки в Бургаско Преди лятото: Ремонтират ключови пътни отсечки в Бургаско Към момента са установени компрометираните участъци и Областно пътно управление е изготвило допълнително задание по договора с „Автомагистрали“ ЕАД за аварийно изкърпване на проблемните участъци на територията на област Бургас Завръща ли се Нана Завръща ли се Нана Тя ще повдигне завесата на личния си живот в Америка и ще разкрие пред зрителите интересни подробности за себе си Какви са мерките срещу епидемията от кокльош Какви са мерките срещу епидемията от кокльош Най-засегнати от заболяването са децата Ученици от СУ „Димчо Дебелянов“ взеха участие в традиционната инициатива „Ден на отворени врати“ на Районна прокуратура-Бургас Ученици от СУ „Димчо Дебелянов“ взеха участие в традиционната инициатива „Ден на отворени врати“ на Районна прокуратура-Бургас Младежите разиграха импровизиран съдебен процес
Кой каза, че ергенът Алек е беден? Часовникът му струва 7 бона Кой каза, че ергенът Алек е беден? Часовникът му струва 7 бона Скъпата швейцарска марка „Baume et Mercier” блести на ръката му Паника в Бъкингам! Преразглеждат протокола за смъртта на Краля Паника в Бъкингам! Преразглеждат протокола за смъртта на Краля Кралят предизвика голямо безпокойство сред членовете на семейството и приятелите си, тъй като продължава да се бори с неразкрит вид онкологично заболяване Служебното правителство назначи шест нови областни управители Служебното правителство назначи шест нови областни управители Повечето от тях са свързани с ГЕРБ Кевин Костнър гледа децата, докато жена му я спукват от секс Кевин Костнър гледа децата, докато жена му я спукват от секс Бившата му изобщо не ги поглежда, а Танцуващият с вълци плаща на хлапе по 160 000 щ.д. В този ресторант подаряват бутилка вино, ако не докосвате телефона си В този ресторант подаряват бутилка вино, ако не докосвате телефона си Заведението се намира във Верона Забравете за банани, ябълки и други подобни на Евро 2024 Забравете за банани, ябълки и други подобни на Евро 2024 Няма да може да вкарвате плодове по време на първенството Ето защо Алек гледаше Мария с такова презрение Ето защо Алек гледаше Мария с такова презрение Алек Младенов изправи на нокти Мария Чекмарьова Хотели по морето може да не отворят през лятото, никой не иска да им работи за малко пари Хотели по морето може да не отворят през лятото, никой не иска да им работи за малко пари Приетите от вчера от парламента промени в Закона за чужденците в България няма да спасят сезона Открита бе въздействащата фотоизложба „Лазари в Еркеч“ Открита бе въздействащата фотоизложба „Лазари в Еркеч“ На събитието присъства кметът на община Поморие Иван Алексиев Тази емблематична българска звезда емигрира в САЩ Тази емблематична българска звезда емигрира в САЩ 76-годишната комедийна легенда наскоро пак имаше перипетии със здравето, но се надявал до есента да бъде в отлична кондиция, за да не се провали екскурзията на живота му
Делян Пеевски Делян Пеевски Кирил Петков е пудел, който драска на вратата на Борисов Виц на деня Виц на деня - Сине, тъп си като тази маса! - казва бащата и чука по масата.
- Тате, някой чука, да отворя ли?
- Остави, аз ще отворя.
Виц на деня Виц на деня В кабинета на психолога:
- Имате ли в рода си хора с психични отклонения?
- Имам един братовчед, той разрежда виното с лимонада...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Бог не може да следи за всеки, затова е създал съседите!


Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори