Парламентът прие окончателно новите правила за таксиджиите – контролът се затяга, но не съвсем
Парламентът прие окончателно новите данъчни правила за таксиметровите превозвачи. Те бяха изгласувани набързо без големи дебати, след като и опонентите на измененията бяха до голяма степен удовлетворени с допълнителните правила, които бяха въведени на второ четене.
Това обаче ядоса таксиметровите превозвачи. Те се готвят за големи протести. Днес се вдигнаха бургаските таксиджии.
Приетите промени са в Закона за местните данъци и такси. Предвижда се нов алтернативен данък (наричан и патентен), който ще се събира от общините. Той ще е в размер между 300 и 1000 лв., като точната му стойност ще се определя от общинските съвети.
Така например в Бургас има около 700 таксита, които ще внасят в общинската хазна между 200 000 и 700 000 лева, в зависимост от това какво ще реши местният парламент.
На второ четене бяха затегнати правилата, така че при нарушения солидарна отговорност ще носят фирмите-превозвачи и шофьорите, които ползват техните марки в качеството на еднолични търговци или физически лица.
С новите мерки се очаква да се подобри събираемостта от осигуровки.
За да могат да упражняват дейността си, превозвачите ще трябва да представят документ, че са платили новия данък към общината. Той влиза в сила от 1 януари 2017 г.
Предполага се, че големите играчи в бранша не протестират срещу алтернативния данък. Проблемът е, че на второ четене бяха приети допълнителни мерки, с които се затяга контролът.
Засега обаче касовите апарати на такситата остават несвързани дистанционно към НАП. Това според депутати зависи от транспортния министър, който трябва да промени правилата чрез наредба. Властта обаче едва ли ще посмее да стори това. Добави Коментар