Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Първият наръчник по биоразнообразие в България е представен в Поморие

Проектът се реализира от Фондация „Проджекта“ в партньорство с Община Поморие
Ключови думи:
В Поморие беше представен първият Наръчник по биоразнообразие, разработен в България, който е насочен към ученици и техните учители по биология в община Поморие. Негов автор е Здравко Колев, експерт „Биоразнообразие“ в екипа на проект: „Живото „Черноморско злато“. Изграждане на капацитет за доброволческо събиране на данни за биологично разнообразие в община Поморие”. Проектът се реализира от Фондация „Проджекта“ в партньорство с Община Поморие.

По време на заключителната пресконференция бе подчертана ролята на младите доброволци от двете поморийски училища – СОУ „Иван Вазов“ и ОУ „Христо Ботев“, за изследване биоразнообразието от дневни пеперуди, водни кончета, земноводни и влечуги.

„Това е същественият принос на този проект – младите хора от Поморие са първите, които като доброволци – събраха, обработиха и систематизираха информацията от направените проучвания. И най-важното, резултатите от вашия труд ще бъдат предоставени за въвеждане в Националната система за мониторинг на биоразнообразието в сайта на МОСВ“, каза Илия Джингов – заместник-кмет на Община Поморие.

В резултат на полевите изследвания на учители, ученици и експерти започна запълването на празните страници от липсващата информация за екосистемата в Поморие. Установени бяха: 8 вида влечуги и 2 вида земноводни, защитени по Закона за биологичното разнообразие; 5 вида водни кончета и 46 вида дневни пеперуди, от които 2 вида – защитени.


OLYMPUS DIGITAL CAMERAСлед приключване на проекта младите изследователи на природата ще продължат работата си в новоучредения клуб „Млад биолог“, в който се обединиха 30-те доброволци. Те разполагат с необходимото оборудване за провеждане на изследвания: цифрови фотоапарати, с висока разделителна способност – за макроснимки; GPS – за определяне координати на местообитания и проследяване на маршрути; ентомологични сакове – за лов на насекоми и др.

Проект „Живото „Черноморско злато“. Изграждане на капацитет за доброволческо събиране на данни за биологичното разнообразие в община Поморие“ e финансиран по Програма BG03 „Биологично разнообразие и екосистеми“ по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009 – 2014 г. чрез Програмен оператор: Министерство на околната среда и водите. Проектът е на стойност 22 366,00 EUR, като размерът на безвъзмездната финансова помощ, предоставена от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство е 20 362,00 EUR.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Карнобатлия опита да счупи дрегера Полицаи го хванаха с 3.30 промила 40-сантиметра сняг натрупа в... Родопите
Много грозна кражба в Бургаско Възрастен мъж стана жертва на 19-годишен младеж, отмъкнати са хляб и... Украинец с тежко провинение в Приморско Кара безобразно пиян
Катастрофа в Камено Виновният е карал почерпен От АПИ с призив Шофьорите да пътуват с коли, готови за зимни условия
Ученици излизат в принудителна ваканция Междувременно с помощта на пожарната, Гражданска защита и фирми започва разчистване на обгорелите останки и покриване на сградата на приложната гимназия в Трявна с платнища Дъжд и сняг над България, морето ще е бурно До вечерта облачността ще намалее
Незабравен: Поставят паметна плоча в Айтос на герой от "Великата война" Проектът се реализира с дарения  Грешки, които пречат да излекувате разбито сърце Как да продължите напред
Оляха се Сравниха журито с ЦК на БКП Учителката, накарала дете да бърка в тоалетна чиния, няма да бъде уволнена Директорката на градината Красимира Малинова няма да понесе санкция, защото не била пряко замесена