Морето „изяжда“ брега, крайбрежието между Бургас и Поморие е застрашено?
Морето "изяжда" всяка година 25 декара от брега заради свлачищата по крайбрежието и разширението на водата следствие от глобалното затопляне. Най-критичните точки са крайбрежието в Добруджанския край и между Бургас и Поморие – там почвите са слаби, а теченията с висока скорост. Укрепването обаче е скъпо и сложно и подобни съоръжения има на малко места. Пред камерата на Нова телевизия директорът на Института по океанология проф. Веселин Пейчев каза, че „изяждането“ на брега е процес, който продължава около 10 000 години, т.е. от края на последния ледников период. Тогава нивото на Черно море е било около 100 метра по-ниско от сега, поясни професорът.
Намаляването на територията на страната е процес, който върви от много години. Реално статистика се води от 1983-а година. Оттогава до момента страната ни е намалила площта си с около 800 дка – средно по 25 декара всяка година. Средната скорост на брегова абразия е 8 см./год за цялото крайбрежие. Което пък в момента на българска територия е дълго точно 412 км.
Учените от Института по океанология във Варна казват, че при свлачищата се наблюдава цикличност – активизиране през 20-22 години. Подобен процес е започнал преди година-две.
„Първите сведения, които са документирани, са от 1936 г. за свлачището в Сарафово. Следващото активизиране е през 50-те години. След това от 1971 до 1974 г. има голям брой свлачища. Активизираха се отново през 1991 -1994 г. и сега отново се наблюдава такъв процес“, добавя проф. Пейчев.
От последните свлачища все още има следи – разрушени къщи, отнесен път, разбити рибарски къщи, потънали фургони. Едно от големите свлачища в района на Варна е в рибарското селище край Кранево. Само за една нощ около 50-60 метра от брега буквално са изчезнали в морето. Всичко се случва за няколко часа, разказва Георги Шидеров, който е собственик на буната край Кранево. Първите индикации започват около 12 часа на обяд, а към 1 часа след полунощ хората се будят от силен шум и боботене.
Глобалното затопляне, което води до топене на ледници в Гренландия и Антарктида от една страна и от друга друга – термичното разширение на водата, са причина нивото на Черно море да се покачва непрестанно, а така се вдигат и подпочвените води.
„Когато е започнало затопляне на климата, ледниците и снеговете, които са покривали Европа, са се разтопили и това е довело до повишаване на нивото на морето. Тогава средиземноморски солени води са нахлули в Черно море. Преди това то е било почти сладководно езеро с ниво от около 100 м по-ниско. Някъде преди около 10 000 г. се къса Босфорският праг. Оттам навлизат солени води, покачва се нивото на морето. От тогава обаче тази „трансгресия“ е с много по-малка скорост, т.е. много по-бавно се покачва, но продължава процесът“, заяви шефът на Института по океанология.
Най-големият причинител на свлачищата си остава човешката дейност.
„Това е естествен процес, който обаче се активизира от човешката дейност – от интензивното строителство, от липсата на канализация в някои участъци, от повреди по ВиК мрежата и т.н. Всичко това повишава водното съдържание на почвите и активизира свлачищната дейност“, каза още проф. Пейчев.
Учените казват, че погледнато в световен мащаб, рушенето на бреговете на наша територия е с много малка скорост.
5
Коментара по темата
5.
Radost
04.03.2016 16:34:25
Za mene li shte q stroite ?
4.
сарафово
04.03.2016 16:14:10
Земите между Поморие и Сарафово колко вървят на дка?
3.
Педро
04.03.2016 13:32:37
С Иван ще праим една къща на плажа
2.
Даниел Желев
04.03.2016 13:25:03
Мама ви проста , за 10 000 години нищо не се е променило в природата идиоти . Като си строите къщите до морето е нормално да пропадат физика не сте ли учили в училище .
1.
Ahmak
04.03.2016 11:44:14
Ne moreto vlastta na gerb mu eba maikata to ne bqha duni ne bqha babuni ama to pqsak taka se krade