Фирма на арменец от Приморско спря търга за 250 млн.лв. за АМ "Струма"
Най-дългият и скъп тунел
Тунел "Железница" е част от магистрала "Струма" и по-конкретно от отсечката Благоевград - Крупник. Той ще е два километра, което го прави най-дългият в страната. Сега първенството държи "Витиня" на магистрала "Хемус" - 1.125 км. Поръчката за изграждането включва още 2.46 км открит път и съоръжения. Срокът за изграждането им е почти 4 години. Съоръжението ще е на почти същото място като съществуващия тунел на път Е79, само че на няколкостотин метра навътре в скалния масив. Освен него изпълнителят ще трябва да изгради мост над р. Струма, надлез над път Е79, надлез над жп линията София – Кулата и надлез над пътя Симитли – Благоевград.
Изискванията към кандидатите в спряната процедура са да имат достъп до собствен финансов ресурс от 20 млн. лв. Те трябва да имат опит с проектиране и строителство на магистрала или първокласен път с дължина поне 2 км, на пътен, жп или метро тунел, както и на нови мостови съоръжения с единични отвори над 17 м и обща площ над 13 000 кв. м. В България малко компании отговарят на условията за подобен тунел, затова очакванията бяха да участват и чужди дружества.
Национална компания "Стратегически инфраструктурни проекти" (НКСИП) подписа Пакт за почтеност с Асоциация "Прозрачност без граници", която да следи за законосъобразното провеждане на търга. Кандидатите в процедурата имаха право да се присъединят към пакта, но без да е задължително.
Мистериозната жалба
За фирмата "С и Г Груп БГ", спряла търга за част от "Струма", няма почти никаква информация извън тази от търговския регистър. Мажоритарен собственик е Степан Мкртчян, а съдружници с по-малки дялове са Георги Мкртчян и Роланд Степанян - всичките от Армения. Компанията е регистрирана в Приморско с капитал 20 хил. лв. Предмета на дейност на дружеството с четирима служители през 2015 г. е ресторантьорство, хотелиерство, туристическа дейност и др. То има приходи от 40 хил. лева за 2014 г. и е на загуба от 116 хил. лв. Степан и Георги Мкртчян са съсобственици на фирма "Куатро Диалог", която е стопанисвала ресторант "Палас Марина Диневи" в Свети Влас. На посочения номер отговаря бивш служител на арменците, управител на ресторанта. По думите му заведението не функционира от години. "Не съм сигурен дали все още развиват дейност в България", отговори той на въпрос как можем да се свържем със собствениците.
От решението за спиране на търга става ясно, че са обжалвани "три разяснения на възложителя", но без да са посочени конкретно. В досието на поръчката в сайта на държавната компания са качени 13 документа за периода 15 декември 2015 - 16 февруари - всичките с отговори на въпроси на заинтересовани лица (анонимни) като всеки документ съдържа между 2 и 6 разяснения. Последното е с дата 16 февруари и се отнася за плащане на непредвидени разходи за изместване на водопроводи и канализация, каквито липсват в идейния проект. Други въпроси са свързани с цената - дали може да се предложи по-висока цена от 250 млн. лв. без ДДС, на което отговорът е положителен. Има и въпрос дали консорциум може да предостави две отделни банкови сметки, на които да му превеждат плащанията. Отговорът е отрицателен. Добави Коментар