Руснаците в Бургас почетоха 179-ата годишнина от смъртта на великия Пушкин
Руската общност в Бургас почете 179-ата годишнина от смъртта на великия поет и писател Александър Сергеевич Пушкин (06.06.1799 – 10.02.1837, който е родоначалник на новата руска литература.
От клуба на руснаците в Бургас спазиха традицията и отрупаха със свежи цветя паметника на поета, на чието име е кръстена и главната алея в Морската градина на Бургас. Сънародниците на Пушкин почетоха паметта му, като рецитираха най-популярните му стихове и дори приказки. С огормен букет цветя и от Община Бургас се поклониха пред гения.
От местния клуб на руснаците разказаха как в родината им почитат паметта на обичания А. С. Пушкин. Точно на 10 февруари стотици хиляди руснаци му отдават почит, като посещават мястото на дуела, при който е загинал в Санкт Петербург, четат разказите и поемите му и се покланят пред великия писател.
През 1837 г., поетът затънал в дългове, докато според слуховете жена му е замесена в скандална любовна връзка. Александър Пушкин призовава на дуел смятания за неин любовник Жорж Дантес. По време на дуела и двамата са ранени, но Пушкин смъртоносно. Той умира два дни по-късно. Всъщност Пушкин е улучен смъртоносно по случайност. Поетът се цели дълго време в своя опонент и накрая Дантес изгубва търпение и стреля. Вместо да уцели Пушкин в крака, както е било планирано, той го уцелва в корема, което за жалост се оказва фатална грешка.
Творчеството на А.С. Пушкин дава основа за много музикални произведения, например операта на Чайковски „Евгени Онегин“ (1879) или „Борис Годунов“ на Мусоргски (1874). Много от творбите му са екранизирани.
Множество градове по света имат паметници на поета. Най-много те са в Русия, като Москва и Санкт Петербург имат по няколко.
„Илюзията, която ни крепи е по-скъпа за нас, отколкото десет хиляди истини“, е един от най-популярните цитати на Александър Сергеевич Пушкин.