Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Топ хематолози: Има голям напредък в лечението на кръвните онкозаболявания, острите левкемии обаче са „тъмно петно“

Д-р Евгений Хаджиев (отдясно) и д-р Юлиан Райнов. Снимка: Авторът
Ключови думи: ракови болести


Има много голям прогрес в лечението на кръвни заболявания през последните две десетилетия. Това заявиха водещи хематолози на специална пресконференция в столичния хотел „Кристъл Палас“. В нея участие взеха доц. д-р Юлиан Райнов от Военномедицинската академия, доц. д-р Евгений Хаджиев от Александровска болница, както и гостът на събитието - националният консултант по клинична хематология проф. Георги Михайлов.

Водещите специалисти наблегнаха на онкохематологичното заболяване миелом, с което вече може да се живее шест и повече години. Постигнато е подобрение, но все пак заболяването остава нелечимо и е с фатален край, обясни д-р Хаджиев. С новите технологии се надяваме да се пребори нелечимостта, добави той.

Заболяването се състои в безконтролното делене на миеломни клетки, които се натрупват в костния мозък. Това причинява инфекции, анемии, засяга вискозитета на кръвта, костната обмяна, бъбреците. Симптомите са болки в костите, рядко – загуба на тегло. Понякога протича без симптоми, затова и в 10% от случаите се открива при проби на кръвта, взимани при профилактика или по друг повод.

„България е широка врата за клинични изпитвания“, каза от своя страна д-р Юлиан Райнов от ВМА.
Хематолозите обясниха, че САЩ са сред водещите държави, които правят открития за лечение на кръвните заболявания, но от друга страна България можела да е водеща в прилагането и тестването на новите средства за лечение.

До 2000 г. са лекувани симптомите на миелома. След това има развитие в атаката на причината за заболяването. Революцията е в технологията по присаждане на стволови клетки. В България трансплантация на костен мозък се прилага в Националната болница по хематология, но предстои това да става също и в Пловдив и Варна, стана ясно на днешната пресконференция.

Напредък има при лечението и на друго кръвно заболяване – тромбоцитопенията, което се характеризира с намаляване броя на тромбоцитите в кръвта. Това причинява проблеми със съсирването. При децата заболяването обикновено протича остро, а при възрастните е хронично. Може да е фатално при кръвоизлив в централната нервна система.

Националният консултант проф. Георги Михайлов заяви, че хематологията се откроява като лидер в няколко отношения. Първо, благодарение на нея е станало ясно, че онкологичните заболявания са резултат от генетични аномалии, което било важно за лечението.
Освен това, трансплантацията на костен мозък е пак заслуга на хематолозите. Следващият етап бил регенеративната медицина, която обаче все пак била въпрос на бъдещето.

Друга заслуга на хематологията е напредъкът в таргетната терапия – т.е. възможността да се атакуват само туморните клетки, без да се засягат здравите.

Проф. Георги Михайлов

Проф. Михайлов разясни, че онкологичните заболявания на кръвта у нас всяка година поразяват около 1000 човека. Живите с ракови кръвни заболявания са вече между 6500 и 7000 човека на фона на около 6000 преди около 15 години, стана ясно още на пресконференцията.

Д-р Евгений Хаджиев обаче призна, че напредък почти няма по отношение лечението на острите левкемии, които оставали „тъмно петно“.

На днешната пресконференция бе анонсирано провеждането на 10-и Национален Конгрес по хематология в Правец в периода 22 – 25 октомври.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
380 000 лева за гараж в България? Невероятно, но факт Цените на имотите в България по нищо не отстъпват на тези от Франция Дебора разтърси ефира, проговори за новия ужас в живота й Момичето, което бе нарязано от Георги и получи 400 шева, показа белезите и сподели за неприятни събития
Скръбна вест! Почина звезда от "Игра на калмари 2" Актрисата И Джи-Шил (이주실) почина на 81 години след тримесечна битка с рак на стомаха Учените определиха максималната възраст, до която може да живее човек С напредването на възрастта способността ни да се възстановяваме от болести и наранявания рязко намалява
Край: Спират част от мобилните мрежи в България, ето какво следва! Тази година честотният ресурс ще бъде пренареден, за да има възможност за широколентов интернет и мобилни връзки Севим Али и Ешереф Ешереф натискат министъра на регионалното развитие за пътя Руен - Айтос Ремонтът на този път е приоритет за бургаските народни представители
Натовска военна техника продължава да преминава през страната дни преди началото на най-голямото учение на Алианса Личен състав и военна техника продължават да бъдат транспортирани през територията на България за участие в най-мащабното за 2025 г. учение на НАТО Steadfast Dart 25. Извънредна ситуация на АМ "Тракия" При катастрофата няма пострадали, има само материални щети, съобщи БГНЕС
Откриха оръжието, с което са убити децата във Вакарел Ножовете са намерени в таванско помещение Психиатър: Ако майката е убила двете деца във Вакарел, вероятно е заради някакво психично заболяване Ако майката на двете деца се окаже вменяема и няма психично заболяване, ще бъде осъдена
Екслюбимата на милионера Ваньо Алексиев чака бебе, ето от кого Красивата Цвети Василева хвърли неочаквана изненада на бившия си, след като той се изфука с новата си жена Плащаме ГТП за мотопеда, колкото за кола Глобиха ме, не знаех, че има такова изискване, оплака се потърпевш