Доцент се оплака от съществуването на НПО-аристокрация, от корупция в съда и от адвокатската общност
Ключови думи:
НПО
Регистрацията и удостоверяването за съществуването на една неправителствена организация е много по-трудно, отколкото за едно търговско дружество. Това обявиха от инициативата Център за оценка на въздействието на законодателството на пресконференция в БТА.
От сдружението предлагат законодателни промени, с които да се улесни съществуването на неправителствения сектор и да се повиши прозрачността в него.
Доц. Иво Христов обяви, че три групи са заинтересовани от запазване на сегашното положение. Едната са съдилищата, които са отговорни за регистрацията на гражданските сдружения. Съдът не подлежи на контрол и това отваря вратата за корупция. Според Христов, съдилища си позволявали да не задвижат регистрацията на НПО-та, докато не получат съответната сума под масата.
Съпротива за промени имало и от страна на адвокатската общност. Тя се възползвала от незнанието на учредителите на НПО-тата за това как се регистрира едно сдружение, как то се преструктурира и т.н. Така сдруженията били принудени да плащат на адвокатите за консултации и услуги.
Третата група на печелившите били от администрацията, където имало паразитни структури, които обслужвали НПО-тата.
Според Иво Христов у нас се заформила НПО-аристокрация, която узурпирала сектора на гражданските сдружения. Някои от НПО-тата действали непрозрачно, имали неясно финансиране и така увреждали имиджа на целия граждански сектор.
Христов обаче отказа да даде конкретен пример след призив на репортер на „Флагман”, тъй като искал да си спести главоболия. Вас ви интересува жълтия проблем, а тук говорим за принципни проблеми, добави доцентът.
От инициативата искат гражданските сдружения да се регистрират в Агенцията по вписванията вместо в съдилищата. Освен това те настояват за намаляване на таксите и сроковете за различни услуги, които парадоксално били много по-големи в сравнение с тези за търговските дружества.
Както всяка фирма, НПО-тата следва да публикуват на своите сайтове кои са представителите им, как се финансират и т.н.
Подобно на Търговски регистър следва да има и единен регистър на НПО-тата, от който да се вижда примерно един човек в колко и кои бордове на сдружения участва, настояват още от Центъра за оценка на въздействието на законодателството. Добави Коментар