Касовите апарати замениха билетите по морето
Нова визуална идентичност показа Националната агенция за приходите при проверките по Южното Черноморие във връзка с изискването от 21 юли търговците и институциите да заменят билетите с касови бележки и да отчитат продажбите чрез фискални устройства, свързани дистанционно с НАП.
Екипите на приходното ведомство вече извършват контролните действия облечени в сини тениски с логото на Агенцията. „Това е вид превантивен контрол, желанието е бизнесът да работи спокойно в пика на сезона, но същевременно да се знае, че НАП следи отблизо за оборотите и за спазването на данъчно-осигурителното законодателство”, коментира новата визия и.д.директорът на ТД на НАП Бургас Татяна Кънчева.
По плажовете, включително и на най-големия ни черноморски курорт „Слънчев бряг”, концесионерите са регистрирали фискални устройства, които издават за шезлонгите и чадърите касови бележки, установиха контролните действия. Липсата на касов апарат или неизградена дистанционна връзка с НАП се санкционира с глоба от 3 хиляди до 10 хиляди лева. За неиздаването на касов бон се съставя акт между 500 и 2 000 лева. Сред санкционираните са предлагащи атракции като батут, джетове и водни разходки. От НАП апелират да се изисква касова бележка като по този начин се осъществява и важен граждански контрол в посока изсветляване на икономиката. Целта на проверките е ясна – оборотите на светло и заплащане в пълен размер на дължимите данъци и осигуровки, коментираха още проверяващите. При някои от поверките данъчните копират и информация от компютърните системи на търговските обекти и я съпоставят с данните от фискалните устройства. При значителни разминавания следват и ревизионни действия. Във фокуса на данъчните са и складовете на едро, супермаркетите, питейните заведения, както и дискотеките. През месец юни по Южното Черноморие са извършени 370 проверки, съставени са 68 акта, като всеки втори е за неиздаване на касова бележка.
Изключение от новото правило за издаване на касови бележки при продажба на билети срещу услуги се прави единствено в случаите, когато става въпрос за продажба на билети, карти, абонаментни карти за превоз на пътници, а също и при продажбата на билети, фишове и талони за участие в хазартни игри, напомниха още от НАП Бургас. Добави Коментар