До 10 000 лева е глобата за търговия с бяла и жълта водна лилия
Бялата водна лилия е едно от най-красивите растения на българската флора.Тя е многогодишно тревисто растение и цъфти с красиви, бели, едри цветове в периода от юни до септември, като плодоноси през юли-септември. Размножава се със семена и вегетативно. Естествените й находища са в блата и езера, на дълбочина до 2 м, по долните течения и по разливи на реки. Най-близкото находище на бяла водна лилия е в блато Аркутино.
Друг интересен вид от същото семейство е жълтата водна роза или „бърдуче”. Отличава се от бялата водна лилия по това, че цветовете са жълти и малко по-малки като размер. Тя е от семейството на водните рози „Nymphaeaceae”. Тя плодоноси малко по-късно - в периода август – октомври, а цъфтежът отново е в същия период-от юни до септември. Бърдуче може да се наблюдава цъфнало в поддържан резерват „Вельов Вир”. Друго нейно находище има в защитена местност „Устие на р. Велека“. И двата вида се размножават вегетативно и със семена.
Видовете водни лилии са защитени и са включени в приложение 3 на Закона за биологичното разнообразие. Това означава, че се забранява всякакво събиране, отрязване, изкореняване или някакъв друг начин на унищожаване на екземплярите в техните естествени области на разпространение. За видовете е забранено притежаване, отглеждане, пренасяне, превозване и изнасяне зад граница, търговията и предлагането за продажба на взети от природата екземпляри.
Съгласно Закона за биологичното разнообразие, за констатирани нарушения се налага глоба от 100 до 5000 лв. за физически лица, а на юридическите лица и едноличните търговци се налага съответната имуществена санкция в размер на 500 до 10 000 лв.