Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Ковачев и Джамбазки предизвикват дебат в Европарламента за българите в Македония?

На първо място трябва да се запази териториалната цялост на Македония и нерушимостта на границите на Балканите, а на второ – да се гарантират правата и интересите на българската общност там, каза Ангел Джамбазки.
Ключови думи: Андрей Ковачев, ЕНП, Ангел Джамбазки, ВМРО, Македония, българи, Европейски парламент

Евродепутатите Андрей Ковачев от ЕНП и Ангел Джамбазки, който е в групата на консерваторите и реформистите, ще се опитат а предизвикат дебат в Европейския парламент за протестите и терора в „Веднага след като изтече по информационните канали информацията за случвалото се в Македония, всеки от нас направи запитване в групата си и предложение като извънредна точка в дневния ред да се разгледа инициирането на дебат за случващото се в Македония. Може да има резолюция, а може и да няма. Това зависи от председателския съвет и от разговорите, които се водят, но ще бъде изключително постижение за нас като български представители, ако успеем да вкараме тази тема в дневния ред“, заяви Ангел Джамбазки в интервю за „Денят започва“ по БНТ.
На дебатите в Брюксел той се надява заедно с колегите си да изрази опасения от изключително тежкото вътрешнополитическо напрежение в Македония. Това е свързано с безпрецедентни нарастващи протести заради години авторитарно управление и с въоръжените групи, за които се знае отдавна, уточни заместник-председателят на ВМРО.
„Всички български депутати сме единни, когато става въпрос за национални интереси и за съседните страни, където има българско население. И в този мандат, както и в предишния,  отстояваме позицията си и се опитваме да убедим нашите колеги за проблема. Всички смятаха, че върхът на айсберга е спорът с Гърция за името. Оказа се обаче, че не е само това и трябва да разясним на другите евродепутати защо през последните девет години Македония се отдалечава все повече от ЕС, вместо да се приближава“, добавя Андрей Ковачев.
„Има шуробаджанащина, нерегламентирани подслушвания, за които правителството трябва да отговаря. Защо точно сега станаха тези терористични актове!? Дали това не е маньовър за отвличането на вниманието? Показателен е фактът, че за края на тази седмица е планиран голям протест на опозицията и той е отменен заради тези терористични атаки. Винаги в политиката трябва да си задаваме въпроса кой има интерес от това, което се случва. Затова призоваваме за прозрачно разследване на терористичните атаки. Трябва да се разбере кой ги финансира и какво е участието на съседните страни“, подчерта Ковачев.
Той припомни, че медиите в Македония се опитват да представят българските евродепутати, че са антимакедонски настроени. „Ние винаги сме казвали, че за нас е приоритет номер едно Македония да стане част от ЕС и раните от миналото да бъдат преодолени, а историята – прочетена и да не е манипулирана. През последните пет години имаше доклади за напредъка на Република Македония, където ясно се представяше какво иска Европейският парламент да види. За съжаление тези препоръки бяха селективно четени. Престъпление е това, че младите поколения се учат в средните училища по учебници, които представят със старата комунистическа интерпретация историята. Искам да убедя българската общественост, че избраните от България евродепутати работим заедно с правителството ни и с институциите по националните приоритети“, каза още евродепутатът от ЕНП.
„Не може наличието на хора с българско национално съзнание да бъде отричано повече, най-малкото, защото има едни 100 000 човека, които са си възстановили своето гражданство. За мен те никога не са го губили. Тази територия след 1944 г. е била окупирана от друга държава. Там имаме голяма българска общност и свързани с това два интереса. На първо място трябва да се запази териториалната цялост на Македония и нерушимостта на границите на Балканите, а на второ – да се гарантират правата и интересите на българската общност. Точно сега е моментът да поставим тези въпроси“, подчерта Джамбазки.
Той припомни, че в конституцията на Македония са изброени доста екзотични етнически групи и е предвидено използване на техните езици, но българският не е сред тях. „Трябва да се каже, че там живеят българи и това не е проблем, че те не са малцинство, нужно е да им бъде осигурен достъпът до политическия и обществения живот, правото им да използват българския език, да се сдружават в обществени и политически организации и да не бъдат ругани“, каза още патриотът.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Важно от министър Петкова за бюджета. Обяви ключова дата Какво реши МС Водач на тротинетка е с опасност за живота след падане Не е тестван е за алкохол и наркотици
НАТО с вариант: Бедните пращат войска в Украйна вместо пари и оръжие Според Financial Times това е реална алтернатива Какво се случва между Хейли и Джъстин Бийбър? Той спря да я следва в Instagram, но твърди, че не го е направил той
Министърът на туризма Мирослав Боршош се срещна с посланика на Кралство Мароко Двамата обсъдиха възможността за засилване на сътрудничеството между двете страни в областта на туризма Продават телефони с инсталиран ТикТок в САЩ, цената стигна до 40 000 долара Някои потребители обаче, така и не изтриха TикToк по време на кратката му забрана и сега използват това като добър начин за бърза печалба
Заради грипа: Спират свижданията в болниците във Варна Забраната е до 29 януари 76-годишна прабаба влезе в болница заради световъртеж, диагнозата изненада всички Жената е бременна, бебето трябва да се роди през юли тази година
Как върви строителството на мост Мандра? Последният етап е в ход Кола падна в изкоп на метрото в столицата При катастрофата няма пострадали
Той празнува днес Денис Ризов е рожденик Мечка разкъса баща и син Хищникът сигурно е с бяс