Бургаският апелативен съд решава виновна ли е д-р Славка Боризанова за смъртта на бебе
Ключови думи:
бургас, ямбол, болница, лекар, славка кирилова - боризанова, починало бебе, александра дюлгерова, задушаване, апелативен съд
Бургаският апелативен съд отложи делото срещу ямболската лекарка Славка Кирилова-Боризанова, обвинена за смъртта на малката Александра Дюлгерова.Момиченцето почина от задушаване на 20 април 2010 г. в ямболската болница. Д-р Боризанова е началник на Детско отделение в МБАЛ „Св. Пантелеймон” АД в Ямбол.
След близо 5-годишна съдебна сага, в средата на януари 2015 г. тя бе призната за виновна от Сливенския окръжен съд за причиняване на смърт по непредпазливост, но бе осъдена условно на 2 години, с 4 години изпитателен срок, отнемане на лекарските права за 24 месеца и
да заплати на родителите на Александра 200 000 лева кръвнина.
В присъдата се констатира, че тя, „в качеството си на лекар поради немарливо изпълнение е причинила смъртта на момиченцето на 1 годинка и 8 месеца Александра Дюлгерова“.
Въпреки правилно поставената от нея диагноза, д-р Кирилова „не е сторила необходимото за спешна хоспитализация на пострадалата, не е потърсила и не е поискала незабавна спешна консултация с интензивен терапевт, за да се осигури незабавно проходимостта на горните дихателни пътища на детето, в резултат на което то умира“, се казва в мотивите на магистратите от Сливенския съд.
Подсъдимата обжалва този съдебен акт с искане да бъде оправдана или делото да бъде върнато за ново разглеждане от първоинстнационния съд. В две въззивни жалби тя и тримата й защитници поставят искания за събиране на нови гласни и писмени доказателства и за допускане на нова съдебно-медицинска експертиза, която да установи причините за смъртта на детето.
Апелативен съд Бургас намери за основателни част от направените искания и разпореди МБАЛ „Св. Пантелеймон“ да представи заявление на друг лекар по отношение на трудовите му правоотношения, което е трябвало да бъде обсъдено на медицински съвет, в който се твърди да е участвала подсъдимата, както и заверено копие от медицински журнал. А също справка за алгоритъма на лечение на деца, лекувани от епиглотит там към април 2010 г. Изискана бе справка от мобилен оператор, за данни от мобилния телефон на майката на пострадалото дете между 14 и 16 часа на 20.04.2010 г., за да се установи евентуалното й местонахождение.
Съдебният състав не уважи искането на защитниците за допускане на нова съдебно-медицинска е
експертиза, тъй като по делото са изготвени с участие на 11 вещи лица две тройни и една петорна съдебно-медицински експертизи, от които могат да се направят необходимите изводи. Отхвърлени бяха исканията за разпит на множество нови свидетели от болницата и детската градина на детето.
Процесът ще продължи на 12 май в 10,30 ч.
1
Коментара по темата
1.
До госпожата която се мисли за доктор
06.04.2015 15:58:06
Ебаси срам нямаш ли ма и това ми било доктор. Що не признаеш и без това присъдата е супер смешна. Аз ако бях на родителите на мястото щеше да се молиш да та дадат ефективна присъда щото не на шест ами шестедесест и шест парчета щяха да те намерят после