Затягат мерките за сигурност по морските курорти
„Това го правим с жива охрана, с видеонаблюдение, с превантивни мерки, постоянно сме консултираме от органите на МВР по отношение на охраната”, споделя Георги Мицов, управител на хотел в Бургас, пред Нова телевизия.
В пика на летния сезон към морските курорти и местата с най-много туристи ще бъдат командировани и униформени от вътрешността на страната. От няколко години на българските патрули помагат и техни колеги от Румъния, Гърция и Чехия.
„Нашето предложение е те да се разширят и да имаме съвместни патрули от всички държави, от които има туристи”, пояснява Николина Ангелкова, министър на туризма.
Собствениците и служителите на хотелите ще бъдат инструктирани да предупреждават туристите как да действат при опасност. Бързата реакция в такива случаи е изключително важна - особено при природни бедствия, каквито миналото лято имаше не малко. А в големите курорти ще бъде подсилено и видеонаблюдението.
От бранша обаче засега се повече притеснени от друго - отлив на руски и украински туристи след ембаргото. Държавата също очаква труден сезон, но все пак е оптимист за ръст от 3-4% при летовниците по морето.
„Компенсираме спада на руски и украински туристи с други пазари - с Германия, Полша, Израел, Скандинавските туристи, Балканските страни”, уточни Ангелкова.
От бранша предлагат и друга мярка, с която родни туристи да запълнят празните места в хотелите - работниците да получават ваучери за почивка на морето- като тези, които сега се дават за храна.
„Ваучерите за почивка ще бъдат двукратни и ще могат да се ползват в определени периоди и ще са на по-голяма стойност от тези за храна”, пояснява Андрей Делчев от Института за изследвания и анализи в туризма.
Прогнозите са, че с тях ще се стимулират 500 000 пътувания годишно, а в хотелите ще влязат още 100 млн. лева. Добави Коментар