Каракачанов поиска свикване на съвета за сигурност, държавата трябва да защити българите в Украйна
Ключови думи:
Каракачанов, Патриотичен фронт, ВМРО, граница, Украйна, консултативен съвет, сигурност, българи
Съпредседателят на Патриотичния фронт Красимир Каракачанов поиска спешно да бъде свикан Консултативният съвет за националната сигурност заради войната, която се води в Украйна и заради която половин милион българи страдат. Те получават призовки за мобилизация и много от тях отказват да участват в тази братоубийствена война. Техните права трябва да бъдат защитени, каза в „Денят започва“ по БНТ Каракачанов. Той подчерта, че местата, от които се водят бойните действия, са близо до страната ни и затова управляващите трябва да заемат ясна позиция, че живо се интересуват от съдбата и интересите на българското население в Украйна.
Лидерът на ВМРО припомни, че още при разпадането на СССР много от нашите сънародници от Украйна са проявили желание да се върнат в България, но бюрократични проблеми са им попречили. Той призова за законодателни промени, за да могат бесарабските българи да намерят защита у нас. Каракачанов подчерта, че заплахите за страната ни идват не от Русия, а от съседна Турция и по-голямата част от бежанците, които минават границата ни, не са сирийци, а кюрди, алжирци и пакистанци.
„Когато говорим за Украйна, е добре да не повтаряме клишетата, които идват от Брюксел, а да формулираме наша теза, защото за разлика от белгийците или от французите, имаме нещо по-различно, а именно 500 000 българи там. Подобно на унгарците и на румънците, които имат много ясна позиция и ние трябва да имаме такава. Част от нашите сънародници в Украйна искат хуманитарна помощ от България. Има хора, които не желаят да се сражават в тази гражданска война. Има българи, които участват като доброволци в руските отряди, а други са мобилизирани в украинската армия. Тези хора искат ясна позиция на властите в България. Затова е нужна ясна позиция на парламента“, подчерта патриотът.
Той припомни, че украинската конституция забранява двойното гражданство. „Затова онези бесарабски българи трябва да получават визи за дълъг престой в България. Има вече около 3000 души, които са преминали украино-молдовската граница. Българските организации сигнализират, че сънародниците ни се мобилизират насила, а те не желаят да участват в този граждански конфликт. Не може да се месим дали ще ги мобилизират или не, тъй като това е работа на украинското правителство, но можем да се погрижим за онези българи, както го правят унгарците, поляците и румънците“, добавя Каракачанов.
„Трябва да се види колко от сънародниците ни в Украйна биха желали трайно да се завърнат в България и къде да бъдат настанени. За разлика от пакистанците и алжирците, които нахлуват в страната ни, нашите събратя от север говорят езика ни и изповядват православие. Сигурен съм, че ако бесарабските българи поискат да живеят в България, много хора ще ги приютят в домовете си. Нужна е стратегия за тяхното трайно настаняване в родината ни“, коментира Красимир Каракачанов. Той изтъкна, че заплахите за България не идват толкова от север, колкото от юг.
„Забележете промените в турската политика през последните години. Турция се скара със своите най-добри приятели в Близки изток – със Сирия, с Израел. Не съм сигурен дали турската политика няма да стане по-агресивна спрямо нас“, каза още Каракачанов. Добави Коментар