Татяна убита от сръбски килър?
Ченгетата смятат, че Тодор Попов, ако не знае, най-малкото се досеща какъв може да е мотивът за смъртта на младата жена. „Нищо и никой, дебело подчертавам, нищо и никой не е в състояние да ме спре – мен и моя екип, да развиваме нашия град така, както неговите жители заслужават. В това число и подобни изродски прояви на насилие“, каза кметът само преди ден. Това означава, че той свързва разстрела на Татяна с някого, който има интереси в региона и се опитва да ги наложи.
„Всеки ден“ научи, че агенти на ДАНС до дни ще започнат проверка на сделки в общината, търсейки следа за убийството на Татяна Стоянова. Периодично от години там пламват скандали, които след това заглъхват, но много е възможно някой от тях да е в дъното на престъплението. Преди време кметът Тодор Попов поиска разтрогване на сделка за продажба на недостроената сграда на библиотеката, закупена от енергийния бос Христо Ковачки в началото на 2005 г. Имотът е на пъпа на града и е с площ 4458 квадрата. Години наред обаче Ковачки не се поинтересувал от строежа. Замразеният обект на бъдещата културна институция бил изтъргуван от предишния кметски екип.
След като тогавашният градоначалник Иван Евстатиев поиска от съда анулиране на сделката и бе заведено дело, купувачът изпроси общинското благоволение, оправдавайки се, че проектантите се бавят. Постигнато бе взаимно съгласие и общината оттегли иска си, но и следващият кмет Тодор Попов поиска сделката да бъде развалена. Заради неплатени над 100 000 лв. за данък сгради и такси смет местната община е дала на Агенцията за държавни вземания Ковачки. По искане на комисията за отнемане на имущество, придобито по престъпен начин пък, съдът е наложил запор върху апетитния имот. Оказа се обаче, че той е бил ипотекиран по сръбска сделка и от 1 млн. цената му е скочила на 9 млн. лв.
Четириетажната сграда, която се намира на 500 м от общината, е включена като апортна вноска на дружеството на Христо Ковачки – „Ел Ем Импекс“, в „Магазини Европа“ АД. Сблъсъкът Ковачки – Попов изненадал доста хора от общината, където се говори, че преди време именно сегашният кмет помогнал на бизнесмена на „стъпи“ в Пазарджишко. Именно той, като председател на общинския съвет, представил Ковачки. Враговете на Попов твърдят, че бизнесменът се отблагодарил на кмета с луксозен апартамент, а екскметът Иван Евстатиев по време на предизборната кампания заяви, че само кухнята в жилището на съперника му за поста тогава струвала 20 000 евро. По-късно Евстатиев опита да се самоубие.
Попов тогава обясни, че домът е купен с кредит от 100 000 лева, който ще изплаща заедно със съпругата си. Общинска банка, която беше контролирана от енергийния бизнесмен, отпуснала на администрацията изгоден заем за 5 милиона лева. Заради доброто партньорство трезорът предоставил на кмета Попов луксозен „Шевролет“.
През 2010 г. в общината гръмна друг скандал, свързан с даване на поръчки за общински обекти на избрани фирми. Лазар Боснев – собственик на строителна фирма за ремонтни дейности, тогава твърдеше, че се прави „раздаване на обекти“. „Не се спазва и най-елементарната процедура с три фирми,
с конкурс и т.н. Има корупция. Получаваш съответния обект – правиш отчисленията 10%“, казва предприемачът от Пазарджик. Лазар Боснев признава, че дори е предупреждаван да не участва в определени конкурси на общината.
„На мен ми дадоха по телефона да се разбере, че не е желателно да си давам документите, не е желателно да участвам – няма смисъл да си давам тези 150 лева, които трябват, за да си купя документите, защото обектът вече е обещан! Това беше! Просто е обещан“, разказва Боснев.
От Камарата на строителите в Пазарджик тогава пък скочиха срещу 9 фирми, които спечелили поръчки на територията на общината на обща стойност 1,1 млн. лева, а даже не съществували в регистъра на камарата. Друг скандал, свързан с милиони, гръмва, когато местни журналисти започват разследване за продажбата на 2 хил. дка общинска земя край село Априлци. Фирмата изпълнител трябва да построи соларен парк с колосални за страната размери. „Беше продадена по начин, по който друг не може да я купи, с такива условия в конкурсната документация. На цена, която според мен, а и не само според мен, е твърде ниска. Буквално за броени дни, след като фирмата, закупила терена, стана негов собственик, дърветата бяха тотално изсечени. През нощта бяха извозвани в неизвестна посока“, разказва журналистът Валентин Ненков.
По обща сметка на кубическите метри и тировете, които местните хора били засекли, ставало дума за над 5 млн. лв. Застреляната Татяна е знаела всичко, което става в общината, твърдят от администрацията. Тя е живяла в разкош, който не отговаря на доходите й, твърдят ченгета. Дали това е било свързано с работата й, или с личния живот, изясняват криминалисти, които до момента са разпитали повече от 60 човека. Истината за трагедията обаче може да излезе от проверката на ДАНС в общината.
Междувременно в общината е било публична тайна, че Татяна е била отчаяно влюбена в кмета. Тя си падала по него, но той не й обръщал никакво внимание и не искал да се впуска във връзка с нея. Това отхвърля версията, която циркулира, че красавицата е била замесена в любовен триъгълник с Тодор Попов. Добави Коментар