Министър Христо Иванов отне правата на скандалния несебърски синдик Панайот Велков
Ключови думи:
панайот велков,
Скандалният несебърски синдик Панайот Велков е с отнети права от днес. Това става със заповед наминистъра на правосъдието Христо Иванов. Той нареди изключването на Панайот Велков от списъка на лицата, които могат да бъдат назначавани за синдици в производства по несъстоятелност по Търговския закон. На основание чл. 60, ал. 1 от АПК е допуснато предварителното изпълнение на заповедта, тъй като e от особена важност, както да се предотвратят непоправими вреди на съответните дружества, на които Велков е назначен за временен синдик, така и да се обезпечи и гарантира сигурността на участниците в търговския оборот като цяло, пише в прессъобщението на правосъдното министурство.
Велков беше определен от съдия Румяна Ченалова по делото срещу двете дъщерни дружества на френската компания "Белведере груп", което провокира френския посланик Ксавие дьо Кабан да заяви, че в българската съдебна система има "гнили ябълки".
Припомняме, че съдия Румяна Ченалова излъга Етичната комисия на Висшия съдебен съвет (ВСС) за общото си минало със синдика Панайот Велков. В отговор на въпрос от член на съвета защо се е спряла точно на Велков, Ченалова казала, че никога досега не е работила с него и познавала методите му само от разкази на колеги съдии, както и от телевизията (Велков е синдик на ТВ7 и Нюз7). Ченалова била впечатлена от разказите на съдии за неговия активен подход.
Проверката на дейността на Панайот Велков е започнала след няколко сигнала до министъра на правосъдието по различни дела. Служебно министерството е проверило цялостната дейност на синдика по всички пет търговски дела (все в СГС), по които той е бил назначен. В хода на проверката са констатирани нарушения, допуснати от Панайот Велков като временен синдик, свързани с превишаване на правомощията му, неправомерно сключване на договори за сметка на дружествата-ответници от негова страна, при което те са натоварвани със значителна парична тежест, както и различни действия, с които по същество е затруднявал упражняването на търговската дейност на дружествата.
Констатиран е и случай, при който Панайот Велков неправомерно е разгласил с доклад до съда кореспонденция, водена между дружествата и техните адвокати, която кореспонденция е неприкосновена и се ползва със закрила, съгласно чл.33, ал.2 от Закона за адвокатурата и чл.30, ал.5 от Конституцията на Република България.
По закон временният синдик по чл. 629а, ал. 1 от ТЗ, е длъжен да осъществява правомощията си с грижата на добър търговец. Целта на обезпечителната процедура е да се запази имуществото на длъжника поне такова, каквото е към момента на подаване на молбата за откриване на производство по несъстоятелност и да се осуети бъдещото влошаване на финансовото му състояние поради лошо управление, без да се пречи на ответника да упражнява дейността си на търговец.
Министерството на правосъдието започва поетапна проверка на дейността на всички синдици в България.
Припомняме още, че Панайот Велков е родом от Несебър, роден е през 1976 г. Вписан в Адвокатска колегия - Бургас на 30.06.2010 година. През 2006 година завършва право в Бургаския свободен университет (БСУ) със среден успех от следването 3, 82. Успехът му от държавните изпити е 3,33. Декларирал е, че между 2006 и 2008 година е бил сътрудник в нотариална кантора, а от 2008 година до настоящия момент се занимава с търговско право. На 29.05.2014 година е издържал изпита за синдици, организиран от Министерството на правосъдието. Добави Коментар