Прозападните партии спечелиха убедително изборите, оформя се коалиция Порошенко - Яценюк
Ключови думи:
Избори в Украйна
Украинците гласуваха масово за прозападната ориентация на страната на парламентарните избори в неделя и се очаква партиите на президента Петро Порошенко и премиера Арсений Яценюк да формират управляваща коалиция.Двете партии водят с почти еднаква подкрепа според все още неокончателни данни.ЦИК отрежда на "Народния фронт" на Яценюк 21.6 процента, с които той води минимално пред Блока на Петро Порошенко, който е 21.52 на сто. Прогнозните резултати и по-ранни частични резултати сочеха лека преднина за президентския блок, отбелязва Ройтерс.
На трето място изненадващо е създадената неотдавна проевропейска партия "Самопомощ" на кмета на Лвов Андрий Садовий с 10.99 процента. Неочаквано силен е и резултатът на съюзниците на сваления проруски президент Виктор Янукович,
Опозиционния блок начело с бившия министър на горивата Юрий Бойко, който събира 9.76 на сто, лесно преодолявайки 5-процентната бариера завлизане в парламента въпреки очакванията на политолозите.
Във Върховната рада ще бъдат представени още две партии - Радикалната на Олег Ляшко със 7.43 на сто и Баткившчина" на експремиерката Юлия Тимошенко с 5.74 на сто. Останалите партии не прескачат бариерата.
По последни данни на ЦИК пред урните са се явили 52.44 процента от избирателите. Арсений Яценюк съобщи, че планира възможно най-скоро да пристъпи към създаване на коалиция с Блок на Петро Порошенко. "Току-що се срещнах с Порошенко и във възможно най-кратък срок ще образуваме коалиция. Основата за коалицията е споразумението за асоцииране с ЕС", отбеляза той.
Същевременно президентът определи резултатите от парламентарните избори като подкрепа за водената от него проевропейска политика."Три четвърти от избирателите гласуваха за западен курс на Украйна", заяви той.
Премиерът Арсений Яценюк, популярен в страната и ценен от западните партньори на Украйна, има всички шансове да запази поста си. Точно това и обеща той на избирателите си по време на кампанията. Силният човек обаче остава президентът Порошенко.
Досега той трябваше да разчита на дезертьори от Партия на регионите на бившия държавен глава Виктор Янукович, но отсега нататък ще разполага със солидно мнозинство. С това вчерашният вот затваря политически страницата с Майдана, отбелязва вестник Монд, цитиран от БТА. Руското външно министерство заяви, че парламентарните избори в Украйна предлагат шанс за постигане на мир в източните части на страната.
В същото време отбеляза, че присъствието на голям брой "националисти" в парламента може да подкопае мирния процес."Официалните резултати от изборите още не са оповестени, но вече е ясно, че партиите, подкрепящи мирно решение на украинската криза, са получили мнозинството от гласовете", заявил пред РИА Новости руският заместник-външен министър Григорий Карасин.
Руският печат обаче се отнася скептично към победата на прозападните сили, подкрепени от около 70 процента от избиратeлите на парламентарните избори в Украйна, изтъквайки, че присъствието в парламента на множество различни партии няма да допринесе за хармонизирането на политическия живот в страната.
Сега, когато в украинската Върховна рада влизат няколко партии, нито една от тях няма да разполага с половината от местата. Дори "Блок на Петро Порошенко" и "Народен фронт" ще трябва да се договарят един с друг и с останалите движения. Това многообразие ще затрудни приемането на важни решения и закони и Радата ще стане по-малко управляема и отпреди, отбелязва в. "Известия".
При тези условия Порошенко ще трябва да се бори да сформира коалиция, посочва официозът "Российская газета". За "Блок на Петро Порошенко" резултат под 30 процента е разбира се тежък удар. Много вероятно е той да не събере контролирано и подчиняващо се мнозинство в парламента, смята украинският анализатор Дмитрий Джангиров, цитиран от вестника.
В. "Комерсант" акцентира върху ниската избирателна активност - 52 процента. Нямаше масов наплив на гласоподаватели към избирателните секции и чакащи на опашка, посочва всекидневникът. Още преди изборите хората започнаха да се питат дали новият парламент ще функционира дълго, допълва "Комерсант". Добави Коментар