Изплащането на гарантираните влогове в КТБ ще започне през ноември
В Гаранционния фонд има недостиг от 1.6 млрд. лв. за изплащането на гарантираните депозити, като вариантите за запълване на този недостиг са два - чрез облигационна емисия на фонда с държавна гаранция или чрез ликвидна подкрепа от държавата. И в двата случая правителството се нуждае от законодателна санкция, тъй като това не може да бъде направено по друг начин, коментира Порожанов.
Днес правителството одобри позицията на България в отговор на писмо от Европейската комисия от 26 септември за започване на наказателна процедура заради несъответствие на българското законодателство за гарантиране на влоговете с европейското. Българският закон предвижда изплащането на парите да става след като бъде отнет лицензът на съответната финансова институция, докато Еврокомисията очаква това да става в кратки срокове след като банката е спряла да работи.
Порожанов съобщи, че проектозаконът, с който българското законодателство да се синхронизира с европейското, е почти готов и до 30 октомври ще бъде изпратен за съгласуване в Брюксел. В началото на ноември се очаква той да бъде внесен в Министерски съвет за одобрение и след това в Народното събрание с молба за приоритетно разглеждане. Той направи уточнението, че разплащането с вложителите ще изпревари промяната в закона.
Порожанов припомни, че на 20 октомври се очаква да излезе оценката, която се изготвя от БНБ и одиторите, за финансовото състояние на КТБ. В зависимост от оценката ще трябва да се предприемат действията съгласно закона, припомни министърът. При евентуална дълбока отрицателна капитализация е ясно какво ще се случи, но при другите хипотези, с опция за преструктуриране, няма единомислие, каза министърът.
Той отбеляза, че с БНБ са водили неползотворен дебат за това кой трябва да изготви план за преструктуриране, кой трябва да го разгледа, ако се внесе от акционери, инвеститори или инвеститори, наети от акционери, дали трябва да се наеме независим финансов консултант за оценка на жизнеспособността на плана за преструктуриране, кой изобщо да го подготви, ако няма такъв план.
Според финансовото министерство това са компетенции на БНБ. Порожанов припомни в отговор на въпрос за появилия се преди месец Фонд "Епик", който е заявил намерение да разработи програма за рекапитализация и престректуриране на банката. Какво се е случило в тези 4 седмици трябва да каже БНБ, отбеляза министърът.
Порожанов отхвърли като спекулации твърдения на вложители, според които им било предлагано вместо да им се изплатят депозитите, да получат облигации. Такъв проект не е обсъждан нито в министерството, нито в правителството, каза той. Добави Коментар