Хиляди заявления за гласуване от Турция са подадени от еднакви IP-адреси
Съмнителните искания са над 4000 – достатъчно за откриването на 100 секции. Засечени са два случая, при които 1000 заявления са от един и същи IP адрес, както и други 10 случая, в които с идентичен номер са над 100 заявления. Данните породиха съмнения, че документите са пуснати от един и същи компютър.
Във вторник вечерта ЦИК се е срещнала с компютърни специалисти от държавната компания "Информационно обслужване", която ще обработва протоколите от предстоящите парламентарни избори на 5 октомври. Според тях повторението на адреси не е необичайно, тъй като една фирма може да обслужва много населени места и всички те да са с един и същ ай пи номер, и е трудно да се установи по безспорен начин дали става дума за един и същи компютър.
Членът на ЦИК Ивайло Ивков от квотата на "Синята коалиция" е предложил да се изпрати писмо до Комисията за защита на личните данни (КЗЛД), която да поиска проверка по случая от ДАНС и прокуратурата. Получил е подкрепа само от членовете от квотата на ГЕРБ, а от БСП и ДПС са възразили, че няма основание за подобно искане. Според тях, щом нещо не е изрично забранено, то не подлежи на ограничения, какъвто е случаят с подаването на заявления от един и същ ай пи адрес. В Изборния кодекс такава забрана няма. В крайна сметка ЦИК е отхвърлила предложението за допълнителна проверка по случая и е решила да не публикува информацията на сайта си. Комисията обаче ще поиска справка от "Информационно обслужване" за всички ай пи адреси, от които са пращани заявленията за гласуване в чужбина.
До събота ЦИК трябва да определи местата за гласуване зад граница. От Министерството на външните работи вече съобщиха, че очакват рекорден брой секции – в началото на седмицата прогнозата беше за 414. Най-много, както и на предишни избори, ще са местата за гласуване в Турция – над 150. Добави Коментар