Как дойде потопът? Вижте истината само във Флагман.бг (СНИМКИ и ВИДЕО)
Ключови думи:
наводнение, бургас, отманли, язовир маринка, дига, вилно селище, царски извори оод, светозар арнудов, управител, флагман.бг, дере, вълна, потоп, инвеститор
Единствено екип на Флагман.Бг си направи труда да влезе на територията на мегапроекта за изграждане на вилно селище в землището на бургаското с. Маринка. Тук се намира т.нар.язовир, за който се твърди, че едва ли не предизвикал потопа заради скъсана дига. Човекът с най-сериозната инвестиция в Бургаския регион допусна екипа ни до имота си без никакво притеснение, за да разкрием как се стигна до жестоката трагедия.
Огромно количество вода от всички малки дерета в района се събира в единственото голямо дере, което се намира точно на границата на имота на инвеститора. Водосборът е много голям, 200 литра на кв. м са огромно количество вода, от върховете и до днес продължава да се стича част от нея. Във фаталната нощ се образува приливна вълна, тя помита всичко по пътя си, стига до вилна зона "Черниците", но по-надолу се разлива и със сигурност не е причина за водния ад на главния път и отнесените къщи на рибарското селище "Ченгене скеле".
|
Няма как обаче къщите да бъдат отнесени от този водосбор,
категоричен е главният инженер на проекта Марин Цветков. „200 литра на квадрат е много вода, но при този разлив тук няма как да се получи двуметрова вълна”, обясни той.
В момента възстановяваме щетите при нас и освен това помагаме на бедстващите хора в с. Росен и в местността „Черниците”. 65 души и 9 машини от вчера са там и работят, тъй като там има отнесени къщи. Докато не свършим, ще бъдем там”, каза Марин Цветков.
Дали язовирът на вилното селище е причинил потопа, доколкото това е язовир?
Езерото или водното огледало в комплекса е с площ 2 дка и 2 м дълбочина. И това не е язовир, видяхме ние. Дигата не е скъсана, а водата е във водоема. Обемът на язовира при нормални валежи е не повече от 2000 кубика. Тази вода не би могла да предизвика подобна стихия, категоричен е Светозар Арнаудов. Язовирът е бил изкуствено зарибен с отраснали риби толстолоб м.г., но това е единственият вид риба, която обитава водоема. Огромните толстолоби в наводнените къщи на хората са дошли от тук.
Язовирът на вилното селище е с площ 2 дка и дълбочина 2 метра
ВИЖ ВИДЕО КАК ГО ЗАРИБЯВАТ |
Дали тук се извършва масова незаконна сеч, строи ли незаконно инвеститорът?
Светозар Арнаудов бе категоричен, че тук се извършва единствено подборна сеч. Обиколихме с джип стотици декари от имота му.
„Изсечени са болни и изсъхнали дървета, аз лично съм присъствал на премахването на всяко едно от тях. Има такива, които сме пощадили. Имаме разрешение от 2012 г. за тази подборна сеч”, каза той. Моята идея не е да изсека гората, а да се впишем в нея. Не искам да загубим това богатство и след това да го създаваме по изкуствен начин, добави Арнаудов.
В района все още няма нито една построена сграда. Завършени са единствено животновъдните обекти, в които се отглеждат расови коне, понита и дивечови птици.
Цялата площ на проекта е 1000 дка, като „Царски извори” ООД притежава повече от 2000 дка в землището на с. Маринка, но площта им не е на едно място. Срокът за изпълнението на проекта за вилното селище е 10 години, като в момента тече втората. 216 са проектираните екокъщички, които ще бъдат построени. Площта на всяка от тях ще бъде между 100 и 400 кв. м, а до тях ще водят улици с имената на български ханове и царе. В момента проектът обаче все още е на етап промяна на Общия устройствен план.
„Ще бъде толкова зелено наоколо, че между къщите няма да се вижда нищо. Иска ми се всеки от собствениците тук да може спокойно да излезе на моравата си по бански и да не се притеснява, че ще го види съседът”, каза Светозар Арнаудов.
В мегапроекта е включено и изграждането на единствен по рода си на Балканите зимен дворец с огромен спортен комплекс, детска градина, швейцарски колеж със засилено изучаване на биология и математика, магазини, аптеки, банка, църква, параклис. Всичко това, с цел хората да могат да живеят тук целогодишно.
Само по ландшафта на проекта тук в момента работят над 200 души, като се очаква наетите впоследствие да бъдат в пъти повече.
Освен всичко това, инвеститорът на вилното селище е най-големият спонсор на с. Маринка и един от изявените меценати в Бургаския регион въобще. С негова помощ има ремонтирана детска градина, училище и пенсионерски клуб, красиви и поддържани зелени площи. Това е и един от основните спонсори на най-големите мероприятия в Бургаския регион, на спортни турнири и културни събития.
6
Коментара по темата
6.
Nosq smart
26.10.2014 14:51:08
Naroden syd za teb bate!!! Ot Sofia e kopeleto i ne mu dreme za mestnite! I e partnior s kmeta
5.
Brigo asparuhov
26.10.2014 14:48:48
обс 08-00 841 / 11.10.2013 г. - Общински съвет Бургас. Tozi pedal igrae s kmeta i glavnata myrla arhitektka!!! Ot negovoto dere kakto mu kazva se navodni i ribarskoto selishte i po-dolnoto Chernicite!!! Tozi chovek e vinoven za smarta na jenata ot 9.9.14 kakto i ot sledvashtoto koeto se sluchi na 25.10.14. Toi e vinovnika!!! No kmeta mu e priqtel shtoto si piqt kafeto na vyrha na hylma!!!
4.
Тоте
13.09.2014 07:25:14
Ако не се спре това безумие в гората, скоро пак ще има отнесени къщи ж Росен !
3.
Tатяна
11.09.2014 13:08:11
НАПИШЕТЕ ИСТИНАТА.Вече и децата знаят че заради зарибяването не се изпуска вода от язовирите.Затова преливат.След първото наводнение хората от Веселие и другите села се запасиха с риба за 5 години напред.НЕ ИЗМЕСТВАЙТЕ ТЕМАТА.
2.
Драган
11.09.2014 12:11:06
Ми другите що не видяха това което казва Флагман? Сега разбрах какво имало между Ченгенето и Маринка
1.
Иван
11.09.2014 11:05:10
Страхотна реклама, браво Флагман.
Два реда за потопа и дълго описание на проекта - поредната глупост която няма да се случи.
Два реда за потопа и дълго описание на проекта - поредната глупост която няма да се случи.