Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Цигани от Айтос и Карнобат крадат овошки по поръчка

Една от версиите е, че поръчката на ромите идва от бизнесмени, които искат бързо да спечелят средства по евросубсидии
Ключови думи: овошки, роми, крадци, поръчка, айтос, карнобат, село каменар, поморие



Роми масово крадат фиданки от терени в поморийските села, за да ги препродават. В сезона на засаждането на овошките ромските наказателни отряди се опитват да припечелят някой друг лев на гърба на стопаните. В момента по магазините бадеми, череши, праскови вървят по 5 лева бройката, а ромите ги препродават по 1,5 или 2 лв.

Другата версия е, че поръчката на ромите идва от бизнесмени, които искат бързо да спечелят средства по евросубсидии.

Последният случай е с кражбата на 178 бадемови дръвчета в землището на село Каменар. Фиданките са изкоренени направо от угарта през нощта от терена, собственост на 53-годишната Емилия. Тя живее в Поморие и се занимава със селско стопанство в село Каменар. От петте декара терен с овошки, засадени преди месеци, ромската банда опосква всичко и оставя едва шест дръвчета. „Много съм разочарована. Това са хора, които са решили да изкарат някой друг лев на мой гръб. Груба и нагла постъпка“, каза Емилия пред в. „Черноморски фар“. Тя обаче е категорична, че това няма да я откаже от овощарството. За инцидента е подала сигнал в полицията. Сумата, на която от там са изчислили щетите, е 1 300 лв., но в нея не влиза трудът и усилията да развиваш земеделие в страната ни.
В същата нощ ромската банда не се задоволява само с бадемите на Емилия и навлиза в друг съседен терен. Той се стопанисва от Христо Димитров, също от Поморие, който е засадил 250 млади черешки върху 7 декара през февруари. Успяват да откраднат  7 от тях и бягат.
Ромите не са местни, придошли са от Айтос и Карнобат, казват хората от селото. „Сега спя на терена до черешите от страх да не дойдат отново и да ги изкоренят. 3 000 лв. съм дал да започна. После се говори, че сме мързелив народ, не сме. Още не си започнал нещо и някой идва и ти подсича ръцете“, разказва Христо. В селото не са виждали полицаи, жандармерията от акцията на МВР за борба с битовата престъпност също не се е появявала из района. „Дойдоха, писаха, оглеждаха и това е“, допълва Христо.

Негови съселяни казват, че масово се крадат праскови и други видове овошки от землището край селата наоколо. Разказват за нова схема, според която на ромите плащат бизнесмени, които са решили да изкарат бързо пари по еврофондове.
Според схемата, ако декларираш, че имаш засята земеделска площ, получаваш по 1250 евро на калпак за година, твърдят запознати. За новата грантова схема стана ясно преди дни. Заявлението се подава в общинската служба „Земеделие“ по местонахождението на площите. Ако нивите са на територията на две или повече общини, стопанинът сам избира в коя да пусне т. нар. входяща регистрация.
Минималният размер на стопанството, за да бъдат получени субсидии, е 10 дка, като само за трайните насаждения – лозя, овошки и др., може да е 5 дка.

Отделният парцел трябва да е поне 1 дка. Подпомагат се и площите „под угар“. Това е обработваема земя, на която обаче през съответната стопанска година не се произвеждат агропродукти с цел да се възстанови почвата. Уточнението е, че едни и същи площи не могат да бъдат оставени под угар през две поредни години.

Обявената константна субсидия от 1250 евро за малки фермери ще може да се получи най-рано догодина. Кандидатстването за нея ще става в следващата кампания – 2015 г., уточниха от земеделското министерство. Ако се запази досегашната практика, реалното получаване на парите дори ще бъде през януари 2016 г.

Всъщност 1250 евро е таванът на сумата за дребни стопани, иначе помощта започва от 500 евро, уточни Светлана Боянова, шеф на Института по агроземеделие и бивш зам.-министър на земеделието и храните. По схемата могат да кандидатстват стопанствата, които отговарят на изискванията за преки плащания, а именно – да имат поне 10 дка. Еврорегламентите дават възможност тази граница да бъде намалена, но най-много до 5 дка. Така стопани с 2-3 дка нямат шанс да получат помощта.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Продължава ли затоплянето на времето? Максималните температури в четвъртък ще бъдат между 7° и 12° Силно земетресение удари... Централната част на Филипините
Ще дърпа ушите на охраната си? Куриозна случка с Дуа Липа Скандалът с него продължава Коцето е обект на критики 
Сянката на коронавируса изплува в "Стани богат" Леко стряскащ въпрос предвид ситуацията в България ЛГБТ ще си веят знамената само в ЕС? Тръмп с нов ритник в задника на Европа Най-известната треньорка в Русия във възторг от 47-мия президент на САЩ заради решението му да бие шута на трансджендърите от спорта
Отиде на гости и веднага извади... Аръков е ексцентричен човек Махат тирето От ЦСКА с любопитно обръщение
Те не могат да пият Алкохол Земетресение в съседна страна Трус люшна румънци
Отиде си твърде млад Леджър остава легенда на киното Коментира визията на Мелания Тръмп Илиана Раева със суперлативи