В "Атака" обмисляли всички да си свалят имунитетите, но това е юридически невъзможно
Това е един от вариантите, които бил осъждан в парламентарната група, но още не било взето решение как точно да се постъпи, заявява проф. Станислав Станилов, цитиран от "Фокус". Какъв е смисълът на подобно решение за поголовно сваляне на имунитети в знак на някаква солидарност с лидера Волен Сидеров, той не обяснява, но е факт, че такъв ход е невъзможен. А в парламентарната група на "Атака" има достатъчно юристи, включително и уважаван адвокат по наказателно право, какъвто е Явор Нотев.
В решение № 10 от 1992 г. на Конституционния съд (КС) за тълкуване на чл. 69 и 70 от Конституцията изрично се казва, че "Имунитетът е установен в интерес на цялото Народно събрание и отказ на отделен народен представител от него е недопустим", припомни пред "Правен свят" конституционалистът проф. Емилия Друмева.
В процесуалното право е абсолютно недопустим отказ от права, независимо дали ще се откажеш предварително от правото да обжалваш присъдата си например или нещо друго, коментират други конституционалисти.
В дневния ред на парламента за първата седмица от новата парламентарна сесия не е включена точка за обсъждане на искането на главния прокурор за сваляне на имунитета на Сидеров. Това се очакваше, доколкото председателят на парламента Михаил Миков изрично заяви, че на Сидеров ще бъде даден 14-дневен срок да помисли дали сам да не се откаже от имунитета си по това дело.
Протакането на въпроса обаче предизвика негодуванието на ГЕРБ, която внесе в парламента декларация за утвърждаване на парламентаризма. В нея се предлага на парламента да декларира, че не приема и осъжда хулиганското поведение на народните представители от ПГ на "Атака" по време на полета до Варна и след него, което не отговаря на нормите и очакванията за поведението на народни представители. В брифинг на Цецка Цачева по този повод, тя обясни: "Потърсихме контакти с ръководството напарламентарните групи на Коалиция за България и на ДПС, както и с ръководството на Народното събрание с намерение да излезем с обща декларация от името на всички народни представители за утвърждаване на парламентаризма – по повод на неприятните сцени с участието на народни представители от "Атака". Вместо това, в късния следобед вчера бях уведомена, че не може да бъде постигнато такова съгласие". По тази причина ГЕРБ са внесли декларацията самостоятелно, но тя очевидно няма да бъде гласувана.
"Предложението ни за включване в дневния ред не бе подкрепено от ръководството на парламента, а декларацията е разпределена на различни парламентарни групи. С този акт днес считаме, че Коалиция за България и ДПС грубо потъпкаха европейските принципи и норми. Не знам с какви очи ще погледнат колегите си от ПЕС и Либералния алианс", заяви Цачева.
Ако Волен Сидеров не се откаже сам от имунитета си, ще бъде създадена анкетната комисия, заяви пред журналисти зам.-председателят на парламента Мая Манолова. "Волен Сидеров има възможността да помисли, и в 14-дневен срок сам да се откаже от него. Г-н Цветанов не бързаше особено да се раздели с депутатския си имунитет, и го направи в последния ден на срока. Сега ще изчакаме и г-н Волен Сидеров да стори същото", коментира Манолова като че ли става въпрос за сделка. Тя обаче е убедена, че Сидеров "ще премисли" и ще се откаже от имунитета си сам, за да опровергае обвиненията срещу себе си там, "където му е мястото".
Добави Коментар