Окупаторите се барикадираха в Софийския университет, не пускат вече никой
“На работа сме. Никой не ни е освободил”, заявиха преподаватели пред камерата на Нова телевизия, след като репортерът Вероника Димитрова ги попита докога ще стоят пред портите на учебното заведение.
“След като вчера видяхме, че имаме подкрепата на много народ, решихме, че трябва да предприемем по-крайни мерки. След като 150 дни не се чува нашият призив за оставка на това правителство, стигнахме до извода, че окупацията трябва да е пълна и в университета ще бъдат допускани само привържениците на каузата ни”, заяви един от окупаторите, който се представи като Йордан, но не си каза фамилията.
След като репортерът на Нова телевизия му зададе въпроса защо колегите му са взели толкова крайно решение, той каза “А не ли крайно в парламента да се псуват на мутри и да се говори за леки жени с тежки пороци? Не е ли крайно това правителство да не може да направи нито една реформа? Не е ли крайно, че 150 дни ги молим за оставка и нищо не се случва?”.
В спора с него се включи заместник-декана на Геолого-географски факултет доц. д-р Филип Мачев, който се върнал от командировка с торба, пълна със скални образци.
“Те трябва да бъдат изследвани, да се изготви учебен проект, а срокът ме притиска. Ако окупацията продължи, пред реална заплаха са поставени колегите от 4 курс. Те вероятно няма да могат да се явят на държавен изпит за получаване на бакалавърска степен”, предупреди доцентът.
“Тази сутрин видях на сайта на университета, че за да функционира нормално деканите и заместник-деканите ще бъдат допускани. Идвам и се оказва, че не е така. Един уважаващ себе си човек не може да мени мнението си през 15 минути. Протестът започна с искане към проф. Токушев да обясни защо Конституционният съд върна Пеевски като народен представител. След това се премина към искане за оставка на правителството. В този университет съм от 1990 г. Това е втората окупационна стачка и третият голям протест. Имам неприятното усещане, че за пореден път се използват млади колеги. През 1997 г., когато правителството падна, първото нещо, което направи новото правителство, бе да въведе семестриални такси. Защо не протестирахте тогава, когато ви бъркат в джоба”, попита доц. Мачев.
“Защото нямаме образователни искания, а политически. Искаме оставката на кабинета “Орешарски”, повтаря като развалена плоча студентът.
“В университета обаче е забранена политическата дейност”, припомни ученият. Възпитаникът му обаче изтъкна, че имало традиция от времето на цар Фердинанд студентите да се противопоставят на всяка уродлива власт, но заместник-деканът подчерта, че протестите срещу монарха не са били в сградата, а пред Народното събрание. Добави Коментар