Пламен Димитров: Живеем като в бункер, но не можем да забравим трагедията след взрива
“Сега живеем като в бункер. Над тавана ни има една много здрава конструкция, която държи целия блок. Стряскаме се обаче, когато нещо бръмчи. Едва ли щяхме да се върнем, ако трафопостът беше още в сградата. Децата ми преодоляха трудно стреса, но не искат повече да живеят в стаята си и затова се наложи да преустроим дома си. Не говорим изобщо по тази тема”, споделя Пламен Димитров, чийто дом бе най-разрушен от взрива на трафопоста.
Анна Колева пък разкри, че в една от стените на дома си вече има пукнатина. Тя се пошегува, че не може без трафопоста. Затова той е преместен в двора на моята поликлиника, каза още тя. В разговор с Лора Стаматис обаче тя сподели, че някои от семейните й ценности, които имат антикварна стойност, са били оценени на 30 лева от застрахователите. Жената показа парче от китайски сервиз, рисуван на ръка преди 100 години. От него са останали само парченца.
Година след ужасната трагедия все още няма виновни, а трафопостове като бомби продължават да тракат в 40 жилищни сгради.
Половин метър вода имаше в избите, но слава Богу, не се стигна до взрив, казва Тома Томов, който е бивш домоуправител на една от опасните сгради. Хората се страхуват, че ако трафопоста се взриви, блокът им ще падне, защото е стар и едва ли ще има оцелели.
20 от трафопостовете трябва спешно да бъдат извадени от сградите. Досега обаче това е станало само с три. Началникът на отдел „Строителен контрол" в Община Бургас Георги Георгиев обаче предупреди, че ако бъдат изключени 17-е опасни трафопоста целият град ще остане без ток. “Няма как с магическа пръчка да ги преместим. Няма къде да ги сложим”, каза още Георгиев.
До месец се очаква делото да приключи, но едва ли ще се намери кой да понесе отговорността за трагедията. Добави Коментар