Експертиза доказа, че кестенът, премазал Пейо е гниел от 20 години и се виждало с просто око, че е опасен
Въпрос на време
е било дървото, премазало 26-годишния
Пейо Янчев, да падне, то е гниело от 20
години и на 80 % е било болно от дървесна гъба.
Това е становището на вещото лице
проф.дсн.Светослав Бобев.
Експертизата, касаеща състоянието на дървото, трябваше да бъде разглеждана на днешното заседание по процеса, което водят близките на загиналия млад мъж срещу Общината в Административен съд-Бургас. По искане на адвокат Арнаудов, представляващ администрацията, заседанието бе отложено за следващия петък. Оказа се, че експертизата не е внесена в законовия седемдневен срок, а това се е случило в понеделник. Четирите дни не са били достатъчни на юристите на администрацията да се подготвят за казуса. Юридическият представител на близките на Пейо Евгений Мосинов определи в кулоарите на съда, че това е процесуален трик, предприеман от общината за отлагането на процеса.
Все пак, по същество експертизата ще бъде обсъждана след седмица. Констатациите на проф.дсн. Светослав Бобев в заключението са прелюбопитни. Според него, методологията на общинската комисия, инспектирала състоянието на дървесните видове из основи, е сбъркана. Самата класификация на дърветата, подлежащи на отсичане, имала прекалено голям марж – от 0 до 60, което давало възможност много опасни дървета да бъдат оставени по улиците на Бургас. Проф.Бобев отбелязва, че кестенът премазал Пейо и с просто око, можело да се прецени, че е бил болен през 2010 г. и е трябвало да бъде маркиран за премахване. Председател на комисията е бившата шефка на дирекция „Озеленяване“ Светлана Танева, а в нея попадат още Гергана Начева и Мая Василева.
Припомняме, че на 17 септември 2012 г., изгнил кестен премаза 26-годишния бургазлия Пейо Янчев на паркинга на ул. „Гурко“ до Трета поликлиника. Младият мъж, който има преуспяващ бизнес до този момент, оставя без баща 4-годишния си син. Близките му съдят общината за обезщетение. В същото време бе сезирана и прокуратурата, която трябваше да разследва дали има виновни за кестена-убиец. От държавното обвинение преди дни са излезли със становище, че на този етап не може да се обвини някой персонално за неотсеченото дърво.
Инициативен комитет от граждани и различни екологични организации е свикал пресконференция по повод изсичането на дърветата.
На нея е било обяснено, че администраторите, дали нареждане за сечта, са нарушили редица законови и подзаконови актове, посочват организаторите.
Тъй като в случая става въпрос за масово унищожаване на стотици над 60 годишни дървета, престъплението срещу околната среда е особено фрапантно и непоправимо и за него ще бъде заведено дело пред Административния съд срещу Община Бургас, категорични са еколозите.
Те допълват, че за всяко унищожено дърво ще търсят над 20 000 лв. обезщетение за както те се изразяват „накърнения обществен интерес".
Получените пари ще бъдат дарени изцяло за засаждане на нови дървета и за озеленяване, заяви икономистът Димитър Байрактаров от Инициативният комитет.
Той допълни, че комитетът „ще направи гранитен паметник с имената на виновниците за екокатастрофата, на която е подложен градът".
Така в бъдеще жителите на Бургас ще знаят кои са палачите на растителността и белите дробове на града, допълват еколозите.
Те уточняват, че след подадения сигнал за изсичане на дърветата областният управител Любомир Пантелеев е изпратил спешно писмо до кмета на Бургас за спиране на започналата сеч на старите дървета в центъра на града. Пантелеев е изпратил подобен сигнал за незабавна проверка и до директора на РИСОВ Симеон Симеонов.