Условна присъда за строителя Петко Чонтов заради двудневния бой на почивки върху Галин-Вампира
Тригодишна условна присъда с петгодишен изпитателен срок получи строителният предприемач Петко Чонтов за двудневния побой над Галин Грозев-Вампира, извършен през май 2008 г. Присъдата на Бургаски окръжен съд/БОС/ бе прочетена днес от съдия Петя Георгиева, след като до късно снощи вървяха пледоариите на двете страни.
В тях прокуратурата настоя за ефективно наказание по чл.142 от Наказателния кодекс/НК/ - до шест години затвор. Държавното обвинение маркира, че Петко Чонтов бил осъждан няколко пъти, но наложени наказания не изиграли своята възпитателна роля и той очевидно се спазвал върховенството на закона. Без съмнения, макар и противоречивите свидетелски показания на част от разпитаните, можело да се направи изводът че точно Петко Чонтов е извършил деянието, за което е набеден. За това говорили куп доказателства – кръвните проби от автомобила на Чонтов, иззетите в досъдебното производство доказателства, първоначалните свидетелски показания, справката от проведените разговори по мобилни телефони и ред други.
Според прокуратурата Петко Чонтов е отвлякъл Галин Грозев-Вампира, заради кражба на кабели от строителния му обект в „Меден Рудник“. Сигналът е подаден от пазача на сградата. На мястото веднага пристига Чонтов, който още от там започва да налага крадеца с дъски, отмъкнати от кофража. След здрав тупаник той го бута в багажника на автомобила си „Фолксваген Пасат“ и кара във вилата на приятел в Трояново. Там Грозев е завързан за дърво и зверски изтезаван, твърди държавното обвинение. Част от мъченията, на които Грозев бил подложен са бой със сапове и всякакви други подръчни средства, които Чонтов е намерил в двора на вилата. Прокуратурата разкри в пледоарията си и друг интересен момент – докато Грозев бил изтезаван, Петко Чонтов вдигнал здрава софра с приятели. На сутринта теглил нов пердах на Вампира, бутнал го отново в колата, закарал до строежа, където остригал за назидание нула номер и изхвърлил в безпомощно състояние в „Меден Рудник“. „Очевидно е, че е решил да раздава собствено правосъдие“, смятат от държавното обвинение.
Версията на защитата очаквано бе съвсем различна. Според адвокат Станко Кралев Петко Чонтов нямал ни най-малко общо с побоя над Грозев. Той атакува способа на събиране не веществени доказателства и първоначалния разпит на пострадалия. Кралев смята, че без съмнение огледа на местопроизшествието, не е оглед, а извършване на следствен експеримент. В първите си показания пострадалият Грозев е споменал само малкото име на нароченият за неговия побой Петко Чонтов, докато във втория разпит като „отче наш“ изпял трите му имена, фирмата, която е негова собственост, марката на автомобила и всички останали детайли, което говорило само едно – че някой му е подсказал. „Галин Грозев е изключително комбинативен човек. Нашето обяснение е, че той в по-късен етап е разбрал, че Петко Чонтов е човек със способности и просто е искал да изкара лесни пари, като го натопи за побоя“, пледира адвокат Кралев. Според защитата в това време, в което се е извършило инкриминираното деяние Чонтов е бил с приятели в Слънчев бряг. „Защо тогава е представил алибито си не още във фазата на досъдебното производство, а в късен етап на съдебното следствие“, маркира прокуратурата. Тъкмо се прибрал в Бургас, когато по телефона му се обадил пазача на обекта в „Меден Рудник“, за да му сигнализира, че са намерили пострадал човек пред строящата се кооперация. Чонтов тръгнал натам с идеята да помогне, твърдеше в пледоарията си защитата. „Не се вързва тезата. Нито Чонтов е медицинско лице, нито има с какво да помогне на пострадалия, за да стане от центъра и да отиде в „Меден Рудник“, заяви на свой ред представителят на държавното обвинение.
По процеса показания даде и пострадалият - Галин Грозев, които обаче бяха изключително противоречиви. Грозев, който в момента е зад решетките заради наркотици, заяви, че не познава Петко Чонтов. По думите му в онзи период, в който е зверски пребит използвал наркотици и много-много не помнел какво станало.
Присъдата на Петко Чонтов може да се обжалва пред Апелативен съд-Бургас. Припомняме, че преди две години той отново получи идентично наказание от БОС, но на втора инстанция върнаха делото за преразглеждане заради допуснати процесуални нарушения.