Ако аз съм председателя на Комисията по регионална политика, местно самоуправление и инвестиционно планиране ще лобирам много силно за Бургас
Избраният за депутат от Бургас Димчо Михалевски изненадващо не влезе в изпълнителната власт, както предварително се спекулираше. За сметка на това той се очертава да стане председател на постоянната парламентарна комисия по регионални политики. Михалевски вече започна да изпълнява едно от предизборните си обещания – да наглежда често избирателния си регион. При последната му среща тук той разговаря с журналисти за бъдещето на кабинета, предстоящите промени в туризма, закриването на „Слънчев бряг“ АД и бургаското лоби в новия кабинет.
-Г-н Михалевски, има ли шанс Агенцията по туризъм да се превърне в Министерство на туризма?
-По важното е новата структура да бъде първостепенен разпоредител. Още повече, че едно министерство по трудно се структурира, а ние трябва много бързо да решаваме проблемите. Един от важните въпроси например е свързан с облекчаването на визовия режим. Агенцията в момента се структурира, назначава се нейното ръководство и със съответните промени в закона, които ще станат в рамките на този месец тя ще придобие своя статут.
-Какво се случва със „Слънчев бряг“ АД?
-Категорично остава моят ангажимент за ликвидация на държавното дружество. Това е ясен знак, че искаме да повишим качеството на туристите и туристическия продукт в курорта. Наясно съм, че ще има отпор спрямо това действие, но нашето намерение не се променя. Разбира се ще трябва много бързо да се уточним и със собствениците на хотели, и с Община Несебър за статута на собствеността на земята. Най-важното е да се гарантира, че действително тази цел, която сме заложили, ще бъде изпълнена. Трябва да се пресекат възможните опити ликвидирайки дружеството някой да започне да експлоатира същите функции, които то е правило със съответното даване на зелени площи на различни видове малки търговски обекти, които очевидно не са в интерес нито на туристите, нито на собствениците на хотели, нито на туризма като цял.
-Какви са сроковете за ликвидация на дружеството?
-Запознал съм вече новия министър на икономиката Драгомир Стойнев и премиера Пламен Орешарски. Изчакваме все пак да видим кой ще бъде принципал на дружеството и предприемаме стъпки. Но разберете, че все още кабинетът е на четири дни работа и се нуждае от седмица въздух, за да се предприемат конкретни мерки.
-Бургас се оказа без представител в изпълнителната власт за сметка на Варна, която има четири министри. Как ще работите в тази посока, за да няма усещането, че градът ще остане в сянката на Варна?
-Няма да бъде в сянката на Варна по никакъв начин. Това мога да ви го гарантирам. Ще работим по всичко това, което обещахме по време на кампанията. И не само нашите обещания. Дори се обърнах към партии, които не успяха да влязат в парламента, но са силни в Бургас да изложат своите виждания и ангажименти. Стига те да са нормални, полезни, смятам че няма проблем да работим за тях. Гарантирам ви, че в рамките на парламента, ще можем да сформираме един екип,който да лобира за интересите на бургаския регион. Виждате, че в момента имаме една много сериозна амбиция – да възстановим субординацията, която я имаше по конституция – парламентът да е на първо място, а след това е правителството. Досега бе обратното – Министерски съвет бе над парламента и го мачкаше. Оттук нататък ще имаме пряк контрол над министрите, ще изискваме те да докладват за свършената работа и ще можем пряко да следим дали работят по поставените задачи. Добрата новина е, че аз най-вероятно ще бъда председател на Комисията по регионална политика, местно самоуправление и инвестиционно планиране. От тази позиция ще имам много по-силно влияние да работя за въпросите, които касаят региона.
-Още първия ден казахте, че ще работите с всички кметове, срещнахте ли се вече с тях?
-Изпратих писмо на всичките 13 кметове на общини в региона. Декларирах им, че всички депутати от „Коалиция за България“ са готови да работят с тях. Помолих ги с два конкретни аспекта – по кои конкретни проекти работят, пред кои инстутиции и имат ли проблеми с някои от тях. Очаквам тази седмица да получа техните отговори. Добрата новина е, че успяхме да спрем и едно решение на служебното правителство. Комитетът за наблюдение на Оперативната програма „Регионално развитие“ бе подготвил една много сериозна сеч на проекти в страната – за около 250 млн.лв., и то все инициативи свързани с енергийната ефективност, образователната инфраструктура. Ние реагирахме и спряхме това императивно решение, зощото те буквално щяха да бъдат посечени. В тях имаше и няколко проекта на бургаска област – Сунгурларе, Средец, Поморие, Созопол, Несебър, Карнобат и Царево. Помолихме и в крайна сметка постигнахме това нещо, че се даде срок до края на юни да се види какво е забавянето и на какво се дължи то.