Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Българите в чужбина спират да плащат здравноосигурителни вноски в България

Ключови думи:

Българите в чужбина се освобождават от здравноосигурителни вноски в България, съобщиха от Националната агенция по приходите (НАП). Българските граждани, които живеят в чужбина, вече могат да бъдат освободени от плащането на здравноосигурителни вноски у нас и за минали периоди. Подаването на заявление в НАП вече не е обвързано с изискването това да стане преди напускането на страната, както беше до сега.За да бъдат освободени от здравноосигурителни вноски българските граждани, живеещи извън родината, трябва да отговарят на няколко условия. Лицата трябва да са български граждани, както и да са били в чужбина най-малко 183 дни през една календарна година.

Най-важното условие за освобождаване от плащане на вноски за здраве е подаване на заявление в офиса на НАП по постоянен адрес. Вече няма срок, в който това заявление трябва да бъде представено в НАП. До 8 март 2013 г. законодателството изискваше документът да бъде подаван преди напускането на България.

Заявлението може да се подаде лично или чрез упълномощено лице. Документът може да бъде изпратен до НАП и по пощата, с обратна разписка.

За да се възстановят здравноосигурителни права при връщане в България, в НАП се подава друго заявление - за завръщане. Освен него трябва да се представят и документи, които доказват, че сте били в чужбина повече от 183 дни през една календарна година.

Такива документи могат да бъдат например копие от задграничен паспорт, удостоверение от областна дирекция на полицията, документ, издаден от компетентен орган на съответната държава, придружен с точен превод от заклет преводач на български и други.
Здравноосигурителните права на българи, които са били в чужбина и са подали заявление, могат да се възстановят по два начина.

Единият е автоматично след изтичане на шест последователни месеца, през които те се осигуряват за здраве в България. Ако българите, които са били зад граница искат веднага да възстановят своите здравни права, то те трябва да платят еднократно 12 здравноосигурителни вноски върху минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващи се лица. Ако се плащат през 2013г. това са 12 вноски по 33,60 лв.

С последните промени в Закона за здравното осигуряване българските граждани, които са граждани и на друга държава и не живеят постоянно (повече от 183 дни през календарната година) на територията на страната, не подлежат на задължително здравно осигуряване в България. 

Те могат да декларират, че не дължат здравноосигурителни вноски с декларация по образец. Документът се подава в офис на НАП. Това може да стане лично, чрез пълномощник или по пощата с обратна разписка.

Повече информация и консултации за попълване на всички видове данъчни и осигурителни декларации може да се получи от кол центъра на НАП на телефон 0700 18 700, на цената на един градски разговор. Кол центърът на приходната агенция работи от 9,00 до 17,30 ч., всеки делничен ден.

Изключенията са следните:

Българите, които живеят в страна-членка на ЕС, за периода след 1 януари 2007 г. трябва да имат предвид, че разпоредбите на чл. 40а от ЗЗО, не се прилагат по отношение на периоди, за които съгласно европейските регламенти се прилага законодателството на другата държава-членка на ЕС. Ако спрямо лицето през периода на трудова заетост в другата държава-членка е приложимо законодателството на съответната държава, за този период то ще бъде освободено от задължение за внасяне на здравноосигурителни вноски в НЗОК. За да удостовери този факт пред Националната агенция за приходите, лицето може да представи формуляр, издаден съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност (напр. А1, Е 101, ЕЗОК, Е 104, Е 106 или аналогичните документи по Регламент (ЕО) № 883/2004 и др.) или друг документ/удостоверение, издаден от компетентна институция на държавата-членка, в който изрично е посочен конкретен период на задължително здравно осигуряване в тази държава.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Един от шефовете на LEGO почина при ски инцидент Майкъл Халбай бе заместник-председател на борда на компанията Kirkbi Удар по имотната мафия – съмнителен ЧСИ може да олекне с 50 000 лева Министър Георги Георгиев разкри опити за незаконно отнемане на имоти от възрастни хора чрез фалшиви арбитражни решения
Най-бавният влак в България качи скоростта... до 40 км/ч Обикновено пътува с един вагон, с до 10-15 пътници в двете посоки Крах на петрола: Саудитска Арабия под натиск, търси изход в златото и мините Цените на петрола падат, ОПЕК+ увеличава добива, а Рияд губи позиции
Украйна още не знае, че сме й отказали реакторите на АЕЦ "Белене" Киев не е получил официално съобщение Раздаде за ден 10 000 апартамента Севернокорейският лидер Ким Чен Ун отбеляза завършването на третата фаза от мащабен жилищен проект
Папа Франциск благодари на лекарите, спасили живота му Утре Ватиканът ще започне своя най-натоварен празничен сезон Преби се на сцената Музикантът Венци Мицов влезе в болница след падане на сцената
Двама изгоряха живи, след като български камион се вряза в пункт за такси в Гърция (ВИДЕО) Петима са тежкоранени Лекар обвинен в убийството на 15 пациенти, палел и домовете им Той ги убивал напълно съзнателно с коктейл от медикаменти
Студенти от Колежа по туризъм представиха великденски кулинарни изкушения Кулинарният базар показа творчеството на  възпитаниците на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“ Забраниха "Снежанка" заради участието на тази актриса Израелската актриса Гал Гадот е включена в "черния списък" на страната