Пряк избор на съдебната квота във ВСС от всички магистрати, обещава БСП
Мотото на програмата е "Да върнем България на хората", а акцентите са икономика, доходи, заетост, в нея се обещават повишаване на доходите, нови 250 000 работни места, намаляване на младежката безработица, подобряване на здравеопазването, добра бизнес среда и запазване на всички данъчни ставки за бизнеса, последователност и предвидимост в законодателството.
Но няма обяснение защо в условията на продължаващ мониторинг от Европейския съюз в областта правосъдие и вътрешен ред, приоритетите включват една единствена точка, посветена на съдебната система в раздела "Сигурна, стабилна, демократична държава".
Другите мерки в този раздел са: овладяване и ограничаване на престъпността чрез по-голямо присъствие на полицията "на терен" и взаимодействие между нея, общинските власти и граждански инициативи; пресичане на контрабандните канали; провеждане на административна реформа след широка гражданска дискусия и обществен консенсус; противодействие срещу корупцията чрез открито управление, строга дисциплинарна и имуществена отговорност за допуснати нарушения на закона от държавни служители и рязко ограничаване на конфликта на интереси; публичен отчет на правителството пред Народното събрание и обществото за изпълнение на правителствената програма(без да става ясно с какво това ще се различава от парламентарния контрол); пряк избор на районни кметове и районни съвети в най-големите градове.
Извън това, в раздела "Контрол върху монополите" е предвидено и въвеждане на института на "личния фалит" с цел защита на интересите на гражданите кредитополучатели – едно предизборно обещание, която вече бе заявено и от "България на гражданите".
Интересно е, че същото неглижиране на съдебната реформа демонстрира и ГЕРБ при помпозното представяне на своята платформа в недела в зала "Арена Армеец".
В раздела "Сигурността на хората – гаранция за обществен ред" единствената мярка, която има отношение към съдебната реформа е обещанието най-после да се въведе в експлоатация Единната информационна система за противодействие на престъпността. ЕИСПП е известна с това, че по нея се работи повече от 15 години, наливат се все нови и нови средства, тя обаче все не може да стартира, макар че винаги е на крачка от старта.
В предизборните обещания на ГЕРБ обаче липсват мащабните заявки за борба с престъпността, защото, както става ясно, тя е ликвидирана още в предходния мандат – проведохме битка срещу организираната простъпност, намалихме жертвите по пътищата, българските градове станаха по-сигурни, отчита в предизборната си програма партията на Борисов и Цветанов.
Засега единствено "Движение България на гражданите" дава заявка за мащабна предизборна програма в сектор "Правосъдие и вътрешен ред", която утре ще бъде представена самостоятелно на кръгла маса на тема: "Необходимата реформа в правосъдието". Според съобщението ДБГ програмата ще бъде представена от Йонко Грозев, секретар и ръководител на експертна група "Правосъдие" в партията, а участие във форума са потвърдили водещи български юристи, както и представители на водещите неправителствени организации с принос за утвърждаване на върховенството на закона у нас.
Добави Коментар