Германия взима спешни мерки срещу потока от нашенски цигани
Проблемът с притока на "бедни българи" и румънци към Германия има нужда от спешно решение. За това настояват от Сдружението на германските градове, което търси съдействието на държавата и ЕС, съобщи "Дойче веле". Анализатори коментираха, че става въпрос за български роми, които масово се преселват в Германия, но немците не ги назовават по този начин, за да не бъдат обвинени в расизъм.
Сдружението на германските градове (представител на интересите на градските общински власти) настоява държавата, 16-те федерални провинции, както и Европейският съюз да се заемат по-активно с търсенето на решение на проблема с прииждащите към Германия бедни българи и румънци. Според сдружението трябва да бъде предизвикана дискусия на европейско равнище, посветена на възможностите за подобряване на условията на живот на тези хора в родните им страни - за да се обезсмисли преселението от една държава в друга. Засегнатите градове имат нужда от подкрепата на държавата и ЕС, за да се справят с проблемите, предизвикани от миграцията. Обща цел би трябвало да бъде създаването на предпоставки за по-добри жизнени перспективи на всички хора, както и за мирно и базирано на взаимното уважение съвместно съществуване.
"В Германия живеят много хора от България и Румъния, които са добре интегрирани. Но от двете държави в германските градове пристигат и мнозина, които в родните си страни живеят при много тежки условия и търсят по-добър живот", казва председателят на Сдружението на германските градове Кристиян Уде, кмет на Мюнхен. "Това е разбираемо. Но установените в Германия структури за подпомагане и концепции за интеграция не са достатъчни за ефективното посрещане на нуждите на предизвиканата от бедността европейска миграция. Освен това е трудно да се достигне до засегнатите, предложенията за съдействие не вършат достатъчно работа". Това се дължи, от една страна, на недостатъчните езикови познания и по-ниското образование, но също така и на лошия опит, който хората имат от контактите си с официални служби и институции в родните си страни.
Неговата препоръка е както да се подобрят условията за живот в родните страни на преселниците, така и да се създадат условия в Германия, които да позволяват на общинските власти да действат по-активно и да насърчават мирното съвместно съществуване на имигрантите и останалите народностни групи в градовете. "Засегнатите градове са изправени пред огромни проблеми, необходими са спешни действия", отбелязва кметът на Мюнхен. Добави Коментар