Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Антоновден e, жените не работят, за да не разсърдят болестите

Православната църква почита днес паметта на Преподобния Антоний Велики.
Ключови думи:
Православната църква почита днес паметта на Преподобния Антоний Велики, а народът празнува Антоновден с надеждата да се избави от болестите. Жените правят и раздават питки, намазани с мед. Това е свързано с народната представа за Свети Антоний като покровител на чумата и всички болести изобщо.
Свети Антоний е роден през 251 година след Христа в Среден Египет в семейство на заможни и благочестиви родители. Останал сирак на 20 годишна възраст, той раздал наследството си на бедните и се заселил в изсечена в скалите египетска гробница.
Легендата разказва, че една нощ през отворите й минали всевъзможни гадини и зверове — змии, скорпиони, лъвове, леопарди, вълци, мечки и бикове. Всички те нападнали Антоний и му нанесли жестоки рани. Изведнъж обаче изчезнали. През пролуката на тавана Антоний бил озарен от светлина, която излекувала раните му. Почувствал небесната помощ, той попитал:
«Къде беше, Исусе ? Защо не се появи отначало, за да изцериш моите рани ?».
И тогава се чул глас: «Аз бях тук, Антоний, но чаках да видя твоето мъжество. И сега, понеже храбро се бори, аз всякога ще ти помагам и ще те направя именит по целия свят».
След случилото се светецът се преместил от другата страна на река Нил и заживял в изоставена постройка в планината, на която зазидал входовете и изходите. В пълно усамотение и мълчание прекарал 20 години от живота си. За постъпката си бил възнаграден със способността да лекува. Излекуваните съветвал да благодарят не на него, а само на Бога.
Светецът починал на 105 годишна възраст, на 17 януари 356-та година.
На Антоновден жените не предат, не плетат, не варят боб и леща, за да не разсърдят чумата, шарката и «синята пъпка». Месят се обаче специални содени питки, които се раздават за здраве на роднини и приятели. Една питка задължително се закача на тавана. Тя се нарича «за белята» или «за лелята», т.е за чумата. Затова и Антоновден е известен още като Лелинден. Традицията повелява на този ден да се приготвят обредни ястия от черно пиле. Бабите вярват, че от него «болките бягат», а перата му притежават лечебна сила.
Имен ден днес имат Антон, Антония — (старо римско родово име, означаващо «безценен, неоценим, който няма цена»), Анатолий, Антоан, Антоанета, Антонина, Андон, Андония, Доника, Дончо, Донка, Дона, Тончо, Тонка, Тонко, Тоня, Тони.
0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Ще дърпа ушите на охраната си? Куриозна случка с Дуа Липа Скандалът с него продължава Коцето е обект на критики 
Сянката на коронавируса изплува в "Стани богат" Леко стряскащ въпрос предвид ситуацията в България ЛГБТ ще си веят знамената само в ЕС? Тръмп с нов ритник в задника на Европа Най-известната треньорка в Русия във възторг от 47-мия президент на САЩ заради решението му да бие шута на трансджендърите от спорта
Отиде на гости и веднага извади... Аръков е ексцентричен човек Махат тирето От ЦСКА с любопитно обръщение
Те не могат да пият Алкохол Земетресение в съседна страна Трус люшна румънци
Отиде си твърде млад Леджър остава легенда на киното Коментира визията на Мелания Тръмп Илиана Раева със суперлативи
Професор го "уби" Тим Коулсън с тежки думи за Неси ЕС се превърна в генератор на свръхбюрокрация и регулации за бизнеса АОБР представи приоритетите си за 2025 година