БСП за строежа на ТЕЦ срещу Резово: Борисов е туркофил
Немската инвеститорска компания RWE, която се отказа тихомълком от проекта за АЕЦ Белене преди близо 4 години, всъщност ще строи ТЕЦ-а край турския град Инeада. В момента в централната преса на южната ни съседка тече мощна рекламна кампания за газовата и термичната централа, която по думите на българските управници е замразена.
„По време на кръглата маса, организирана от ГЕРБ с турски и наши кметове, стана ясно, че проектът не е стопиран. Ще има развитие по него след 6 месеца. Забележете, точно преди изборите! На работната среща, организирана от кмета на Царево Георги Лапчев, не стана ясно какво въобще ще се строи. Лапчев говореше за АЕЦ, беше напълно неподготвен, добре, че бургаският кмет Димитър Николов и депутатът Димитър Бойчев го отсрамиха”, коментира днес пред журналисти председателят на областното ръководство на БСП-Бургас Атанас Зафиров. Зафиров и бившият червен кмет на Царево Петко Арнаудов са основните двигатели на наша територия на протестните действия срещу строежа на АЕЦ и ТЕЦ срещу Резово още преди у нас да се е вдигнала пушилката.
Според Зафиров мълчанието на министър председателя Бойко Борисов около АЕЦ Белене също е притеснително.
В същото време едно от изказванията на президента Абдула Гюл, цитирано от турските журналисти относно строителството на ТЕЦ-а е, че българската страна ще иска да внася ток, защото ще има енергиен глад.
„Това навежда на мисълта, че има договорки между турското и българското правителство за енергийната политика. Политиката на Бойко Борисов е туркофилска”, каза още Зафиров.
Той не пропусна да припомни, че още през ноември 2010 година премиерът Борисов изцяло подкрепи проекта „Белене“. Още повече тогава той изрази становището, че страната ни ще банкрутира, ако той не се реализира.
През февруари 2012 година министър-председателят обаче съобщи, че съдбата на атомната електроцентрала не е ясна, ще се разбере развитието през следващите три седмици. Дни след това изказване той се срещна с турския премиер на изнесено заседание на българския МС в Анкара на 20 март т.г., а седмица по-късно - на 28 март, бе взето решение за спиране на проекта Белене.