Внимавайте с печките, 16 пожара са пламнали в студа
Статистическите данни и анализа на пожарната обстановка през последните години показва , че с настъпването на есенно-зимния отоплителен период тя се усложнява. Оскъпяването на централното отопление e причина за намаляване използването му, а в редица случаи и за пълното му изключване. Това налага използването на локално отопление с електрически отоплителни уреди както и такива с твърдо и газообразно гориво. В чести случаи при експлоатацията им се стига до претоварване в определени моменти на електрическите инсталации и при неправилно устройване и използване на нестандартни такива рязко се увеличава опасността от възникване на пожари.
Като потвърждение на това са възникналите от 01.11.2012г. до 18.12.2012г. в Бургаска област 16 броя пожари в частни жилища, помощни постройки и складове.
По повод горното и във връзка с настъпилия отоплителен период органите за пожарна безопасност и защита на населението апелират за вашето повишено внимание при експлоатацията на различните видове отоплителни уреди и инсталации.
При всички случаи независимо от варианта на който сте се спрели никога не оставяйте печки без наблюдение! Бъдете бдителни и ако в дома ви е предвидена локална отоплителна инсталация. Помнете, че след прекъсване на електрическото захранване, помпата спира отнемането на топла вода от котела, при което следва експлозия.
При пожар незабавно потърсете съдействието на компетентните органи на добре познатия тел. 112. Оттеглете се на безопасно място и не се поддавайте на паника. При начално запалване на печка с течно гориво или с газ пропан-бутан е необходимо да се задуши пламъка с помощта на намокрено с вода одеало, брезент или др. При начално запалване предизвикано от печка с твърдо гориво трябва да се затворят прозорците и да се извърши гасене с вода, пожарогасител или др. Ако горят ел. уреди -печки, котлони и др. е нужно да се прекъсне захранването им от електрическата мрежа или ел. мрежата да се изключи от електрическото табло.
За да не се допускат подобни инциденти, необходимо е да се знаят и спазват следните правила:
1.Изпълнявайте конструктивните изисквания за пожарна безопасност и предвиждайте коминът на сградата да бъде минимум 5м. висок, за да се осигури необходимата тяга. Необходимо е той да бъде изграден или от плътни тухли или от кухотели блокчета със замазка.
2.Не разпалвайте печки за твърдо гориво с леснозапалими или горими течности.
3.Предвиждайте разстоянието между печката с твърдо гориво и горимите конструкции и материали да бъде не по-малко от 0,8 м. Можете да прибегнете до по-алтернативни методи и да положите замазка, облицовка или екран. Въздушната междина под печката трябва бъде поне 14 см. При камините е необходимо конструкцията под тях да е негорима и дебела минимум 25 см.
4.Ако през студения период ще се спрете на добре познатите със своята топлотворна способност въглища, задължително е печките да бъдат топлоизолирани. При всички случаи помнете – с въздуха складираните лигнитни, черни и кафяви въглища образуват взривоопасна смес, а съхранението им във влажни помещения е предпоставка за самозапалването им.
5.На тези от Вас, които ще предпочетат удобствата на преносимите ел. уреди ще напомним – не претоварвайте ел. инсталациите! В никакъв случай не покривайте включени уреди, осигурете дистанцията им от горимите конструкции и имущество.
6.Отоплителните и нагревателните прибори работещи с газ пропан-бутан не поставяйте в мазета и сутерени. Смяната на бутилката да става при затворен вентил и в отсъствието на огнеизточник. Съединенията и газопроводът не трябва да изпускат газ. Не оставяйте бутилката под пряка слънчева светлина и в близост до източници на топлина .Минимално допустимите разстояния до отоплителни уреди трябва да бъде най-малко 1м., а от уреди с открит огън (печки,камини и др.) минимум 5м. Като цяло бутилката за втечнен газ не трябва да получава локално прегряване над 40 оС. Отопляваните помещения трябва да са с осигурена добра естествена вентилация.
При всички случаи независимо от варианта на който сте се спрели никога не оставяйте печки без наблюдение! Бъдете бдителни и ако в дома ви е предвидена локална отоплителна инсталация. Помнете, че след прекъсване на електрическото захранване, помпата спира отнемането на топла вода от котела, при което следва експлозия.
Ако тази зима възнамерявате да използвате локални отоплителни уреди за помещенията на Вашия дом (електрически, печки с течно, твърдо и газообразно гориво ) помнете, че стриктното спазване на инструкциите за експлоатация ще повлияе благоприятно както на вашата безопасност, така и на тази на децата Ви.
Добави Коментар