Шаранът поевтинява, вносният паламуд не бил опасен
«Рибата трябва да е цяла. Ако има наранявания по повърхността е негодна. Очите й е добре да са изпъкнали, а хрилете - розови. Трябва да се съхранява в лед. Възможно е той да се разтопи за час, ако шаранът е жив, но това не е редно. 500 лева е глобата за нарушения», каза д-р Николина Кънчева, която камерите на Нова ТВ уловиха по време на проверка на рибен пазар.
Директорът на отдел «Контрол на храните» в Агенцията за безопасност на храните
д-р Любомир Кулински пък съобщи в студиото на «Здравей, България», че са затворени два обекта и са съставени 22 акта. Бракувани са около 945 кг риба.
Той препоръча на потребителите да купуват стоки от магазина и да следят за температурата на съхранение на рибата. Тя трябва да бъде не по-малко от -18 градуса, уточни д-р Кулински. Той разкри в ефира на Нова ТВ, че колегите му започват от следващата седмица проверки и на храните за коледната ни трапеза.
Кулински пък посъветва хората да не се подлъгват и да купуват риба от улични търговци, защото в много случаи била вредна за здравето. Той увери, че паламудът, който внасяме от Еквадор, не бил опасен. Контролът е завишен, храните от трети страни минават през граничен контрол, каза още той.
Драгомир Господинов от Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури пък увери, че ментета на рибния пазар няма. От ефира на ТВ7 той честити празника на рибарите и на бургазлии.
Междувременно стана известно, че рибата е поевтиняла средно с около 20 стотинки.
Типична за празника риба е шаранът. Според поверието, колкото повече люспи има той, толкова повече монети ще има в къщата. Добави Коментар