Нахалство е да увеличиш пенсиите заради предстоящи избори
Ключови думи:
Пламен Орешарски, БСП Бургас, Проекто бюджет 2010, ГЕРБ, еврофондовете, бюджет 2013, Европейската комисия
- Г-н Орешарски, преди четири години разговарях с Вас в същата зала на Общинския съвет на БСП-Бургас за „Проекто-бюджет 2010“. Колко от прогнозите Ви се сбъднаха?
- Ако извадите старите ми коментари на предходните проекто-бюджети, няма да откриете разлики и четвъртият, който внасят не изненадва с нищо, ГЕРБ са последователни. Общите черти в цялата им бюджетна политика са, че тя е фокусирана прекалено фискално и отсъстват антициклични мерки и инструменти. Тя контрастира с дежурното обяснение с кризата, което чуваме с повод и без повод, но поне да имаше някакви опити за въздействие върху цикъла. Този бюджет е по-семпъл от предишните, защото досега ГЕРБ поставяха някакви цели, а сега и цели няма. Визира се единствена цел - за утвърждаване на фискалната консолидация. Дефицитът остава на същото равнище, а дългът ще се увеличи с 1,1 млрд. лева и ще се финансира с нови дългове. Различието от предишните години е, че има частична индексация на пенсиите. Хубаво е да има избори, защото те са мотив на това различие от предните три години. Но индексиране трябва да се прави всяка година, а когато инфлацията е по-голяма и на по-кратки периоди. Да увеличиш пенсии във връзка с предстоящите избори е нахално. Но това няма да върне на пенсионерите покупателната сила, защото индексацията е с най-ниския възможен коефициент на инфлация. Въобще няма да говоря за малката кошница, която е станала два пъти по- голяма. Следващата година реалната обезценка ще продължи с 3,4 %, толкова е записано в проекта за бюджет.
- Твърде мрачна рамка, кажете нещо по-конкретно по приходната и разходна част.
- Хроничната слабост в приходите се вижда отново. Събираемостта остава на по-ниско равнище спрямо кризисната 2009 г. и то на осезаемо по-ниско равнище. Данъците по републиканския бюджет към брутния вътрешен продукт са на равнище 20,4% при 21 % през 2009, а през 2008 – 23,5 %. И това е при значително по-високо общо данъчно натоварване – по-високи акцизи на горива и цигари, поне няколко още второстепенни данъци върху застрахователни премии, върху хазарта, новия данък върху лихвите на депозитите. Индексирането на пенсиите е единственият разход, който отличава този бюджет от предходните. Този мандат ще ни струва 6 млрд. лева допълнително похарчени над приходите. Това е влошена фискална политика. За годините на управление на ГЕРБ, за трите цели години на управление до 2012, се очертава общ размер на разходите 83 млрд. лева, цели 18 милиарда отгоре – по 6 милиарда на година. Защо нямаше индексиране на заплати и пенсии, а са похарчени тези пари 6 млрд.лв. повече?!
- Каква е равносметката?
- Имаме 83 млрд. лева разходи, а приходите за този период са 78 млрд. лева. Дефицитът е 5 млрд.лв нови заеми – или намален резерв, или от двете по малко. За предишния период на управление имахме събрани 65 милиарда и сумарен излишък от 5 млрд. Това е равносметката, която ще остави ГЕРБ – увеличен дълг, намален резерв и не искам да коментирам още колко задължения, ако излязат арбитражите по заведените дела за АЕЦ Белене и от фотоволтаиците.
- Как си обяснявате това поголовно печелене на местните избори, както и президентския вот? Значи народът вярва на това управление.
- Аз убедително представяне на видях, аз говоря за макрокартина, но ме връщате на тема местни избори – защо аз да коментирам фалшификациите, всичките тези номера?! През 2009 вие ме питахте как виждам България след 4 години. Аз тогава не я виждах толкова зле. Казах ви, че кабинетът предприема не антикризни, а прокризисни мерки. Но аз не говоря литературно, затова ще се върна отново към числата - безработицата през 2009 г. бе малко над 6 % при над 7% средно за ЕС, днес тя 12,5 % при малко над 11% средно за ЕС, елиминирам ролята на кризата. Булото „криза“ върши много добра работа. Как от безработица по-ниска за средната за ЕС тук е по-голяма? Кризата е навсякъде. Икономическият растеж на 2010 г. беше между най-слабите – 0,2. И ако изключим дълговообременените държави Гърция, Испания и Португалия, защо нашият растеж е един от най-ниските. Нашата фискална позиция в този момент не е между лошите и това е добре, даже е между първите 5 държави по отношение на дълг и дефицит, но по отношение на дълг е функция на предните три правителства, не и на това! Защото настоящото правителство увеличава дълга. Дефицитът също е функция на предходни процеси, разходите ни бяха сдържани. Това правителство нямаше нужда да навалява разходи, както направиха Румъния и Гърция, които се бяха забравили в минал период. Мога да ви дам още по-подробни справки.
- Но ние усвояваме много добре средствата по еврофондовете, вижте колко инфраструктурни проекта се реализираха.
- ГЕРБ завариха страната в средата на класациите по трите фонда на ЕС, а сега сме на предпоследна позиция. Обяснението, че сега сме усвоили 10 пъти повече еврофондове не важи, защото такъв е цикълът. Останалите са усвоили повече от 10 пъти спрямо съответния период. Това са класациите на Генералната дирекция по регионално развитие на Европейската комисия. Там коментарите на нашия премиер не са написани, нито пък е могъл да ги цензурира. Това е публична информация. Видимо е отстъплението, а ни се внушава, че има обратен процес. Аз винаги съм твърдял, че в БСП имаме проблеми, мен не ме удовлетворяваха средните позиции в класациите, защото съм амбициозен. Проблемите обаче не само не са решени, а са се задълбочили.
- Защо лидерите на европейските държави вече не канят нашия премиер и той ходи на посещение само в екзотични страни?
- Мога да правя хипотези, но те не са за мен, аз тук нямам цифри за потвърждаване на твърденията си. Вие се досещате защо.
5
Коментара по темата
5.
Vasil
14.11.2012 14:21:04
Това е един мъдър човек.
4.
---
13.11.2012 18:47:21
Най-добрият финансов министър от началото на прехода!
3.
ами да
13.11.2012 07:08:52
Точно така стоят нещата. Какво да допълниш, когато един уравновесен, мъдър човек и супер професионал говори. Премерено, доказателствено и точно! Какво да правим обаче с бай Ганьовците от управляващата партия? Тяхното безочие преминава вече всякакви допустими граници и аз предлагам да им дадем зелен светофар на изборите за излизане вън от управлението.Мислите трезво сега, за да не страдаме болно след това.
2.
ggg
12.11.2012 18:08:24
положението е много зле
1.
ГЕРБ боклуци
12.11.2012 18:00:14
Прав е Орешарски, за съжаление.