Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg
Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!
Ще оценим заслугите на Людмила Живкова след 100 години
Людмила Живкова разбуни духовете. 30 души нахлуха в залата на Софийския университет, в която се провежда конференцията, посветена на 70-годишнината от рождението на живковата дъщеря и опропастиха форума.
Ключови думи:
Проф. Искра Баева определи Людмила Живкова за емблематична личност. Според нея не трябва целият период на социализма да се приема като единно цяло. Развитието на България дори и тогава еволюира в различните години, обясни Баева в ефира на бТВ. „Тя надвишава правомощията си, но това е от полза за България, защото организира множество изложби – на картини, на Тракийското съкровище, както и други културни прояви”, обяснява професорката.
В спорът по темата дали се реабилитира комунистическият режим у нас или не, се включи и проф. Божидар Димиров. Дискусиите възникнаха след като в петък студенти се опитаха да провалят планираната от Софийския университет научна конференция, посветена на 70-годишнината от рождението на Людмила Живкова. Дъщеря й Жени Живкова сподели, че рядко плачи, но след като отишла да се снимам с учените един от чужденците й казал, че е прекалено демократична.
От своя страна проф. Димитров разказа как в началото на научната му кариера бил във Ватикана и му направило впечатление, че там си отварят документите на 100 години. «Бях там през 1975 г. и можех да ползвам документи до 1875 г. Попитах ги защо на толкова дълъг срок, а те ми казаха, че за да има обективна история, трябва да са минали поне 100 години от събитието. Личностите трябва да са си отишли от този свят. Тогава не ги разбрах. След промените тук вече ми е ясно, че няма начин да напишеш нещо лошо за цар Борис Трети когато синът му Симеон Сакскобургготски участва в политиката. Случаят с Людмила Живкова е подобен», каза още шефът на НИМ. Така че една обективна оценка за дейността на Людмила от научна гледна точка може да има чак след 100 години.