И преди 75 години морето завряло от едър паламуд, не знаели къде да го слагат
11 октомври 1939 година. Времето продължава да благоприятства за добрия улов на паламуд, който от 1932 година насам бе извънредно много слаб, съобщава по това време в. „Бургазки фаръ“. „От ранно утро до късна вечер на рибната борса и дървената скеля кипи голямо оживление. Търговците бързат да приготвят за експедиция закупената риба. Цигани-хамали непрекъснато сноват и носят кошове, пълни с тлъст и едър паламуд, тежината на който достига над един и половина килограма. Мотори постоянно пристигат с пълни хамбари паламуд. Ежедневно на борсата се изнася за продажба между 30 и 40 000 чифта, който поради доброкачествеността си се продава на доста висока цена от 14 до 22 лева чифта. Ако времето продължава да бъде все така благоприятно, очаква се изобилен лов“, пише дословно вестникът.
Той допълва, че според официални данни от началото на есенния сезон до 11 октомври на рибното тържище в Бургас са продадени към 400 000 чифта паламуд за 6,5 милиона тогавашни български лева. За сравнение – изграждането на бургаската гимназия, което е започнало долу-горе по това време и за което ще разкажем в друг материал, е струвало 12 милиона лева.
„Вчерашният ден също мина под знака на голямо оживление. Поради непрекъснатото пристигане на мотори с риба, много от моторите разтовариха донесения паламуд на дървената скеля, която от единия край до другия бе покрита с все хубав и едър паламуд“, завършва вестникът.