Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Руснаците поискаха 1 млрд. евро компенсация за АЕЦ ”Белене”

Ключови думи:

"Атомстройекспорт" увеличи иска си към НЕК по проекта за изграждане на двата енергоблока на АЕЦ "Белене" на 1 млрд евро, съобщиха от пресцентъра на руската компания, цитирани от БГНЕС. Първоначалният иск на руската страна бе за 58 млн. евро.
На 10 септември 2012 г. ЗАО "Атомстройекспорт" увеличи иска си по делото, намиращо се за разглеждане в Международния арбитражен съд към Международната търговска палата в Париж, съобщават от компанията.

В края на март икономическият министър Делян Добрев обяви, че руският строител на атомни електроцентрали „Атомстройекспорт" няма да търси компенсация от България, след като София се е отказала от плановете си за строежа на АЕЦ „Белене". Тогава от БСП предупредиха, че искът на руската страна може да стигне 1 млрд. евро.

Производствената цена на тока от АЕЦ Белене ще бъде винаги два пъти по-ниска от пазарната. Примерно след 30 години пазарната цена ще е 30 ст/кВч, а производствената цена ще бъде 15 ст/кВч.
Батс

НЕК пък е внесла насрещен иск в Арбитражния съд в Женева срещу "Атомстройекспорт" за АЕЦ "Белене" за 61.8 млн. евро за продадено старо оборудване в "Белене", което вече е инсталирано в руска ядрена централа.

Увеличението на иска е във връзка със спирането на проекта, а НЕК ЕАД продължава да отказва да компенсира ЗАО "Атомстройекспорт" за понесените загуби и щети. В тази връзка, искът на "Атомстройекспорт" включва стойността на всички дейности по проекта, стойността на оборудването на удължения цикъл на изработване, щети и др. Общата сума на увеличения иск е не по-малко от 1 млрд. евро.

"Атомстройекспорт" в течение на 2008-2010 г. е дало заявки в руски предприятия за изработване на различно оборудване, в това число и оборудване за удължения цикъл на изработване, срокът за производство на което е от 6 месеца до 3 години, пише dir.bg.

По-голямата част от оборудването е изработена, приета от съвместната българо-руска комисия и досега се намира в складовете на предприятията поради отказа на НЕК ЕАД да го приеме. "Атомстройекспорт" е финансирала поръчката не само чрез аванса, получен от НЕК ЕАД, но и с кредитни средства.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Как са спестявали българите в древността? He пapи в бpoй, a зeмя, злaтo и cpeбpo. He в бaнĸa, a вĸъщи или в cĸpивaлищe Навършват се пет години от смъртта на Милен Цветков Журналистът загина в катастрофа на бул. “Черни връх”
Благодатният огън ще пристигне в Русе от Гюргево Българска делегация няма да пътува до Израел Днес се подновяват ядрените преговори между Иран и САЩ Техеран иска отмяна на американските санкции
Закриват легендарна фирма за бутилирана вода заради опасни бактерии Миналата година французите унищожиха 3 милиона бутилки заради фекална бактерия във водата Кои са петте ключови територии в центъра на мирните преговори за Украйна За Украйна отстъпването на суверенитета е “червена линия“
Руска атака с дронове тази нощ в Харков и Запорожие Спешните служби в Украйна са взели необходимите мерки Необичаен гост: Котката Софи влезе в Белия дом Животното е част от програмата “Котки със сини якички”
Имате срок до 27 май от Мета за Фейсбук, Инстаграм и Тредс Meta ще използва лични данни на потребители, за да обучава изкуствения си интелект Уилям поема трона от Чарлз III? Макар мнозина да очакват, че младият и харизматичен принц скоро ще се възкачи на престола, реалността изглежда съвсем различна
Дърво падна и премаза автомобил в София Автомобилът е със сериозни материални щети Над 800 случая на морбили в САЩ, огнища има в 24 щата Епидемията скоро може да излезе извън контрол