ЕС нямал интерес от търговска война със САЩ, но имал силни оръжия
ЕС няма никакъв интерес от търговска война със САЩ, но има много силни оръжия и по-добре да не се използват. Това заяви пред БНР Ивайло Калфин, бивш вицепремиер и бивш министър външните работи и на труда и социалната политика, директор на Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд.
По негови думи, ако Европа има в нещо водеща световна сила, това е в търговските отношения. Той посочи, че ЕС е създаден като икономически съюз и като единна търговска политика и в него никой не води собствена търговска политика - там търговската политика е обща, предава news.bg.
"Колкото и да му се иска на Доналд Тръмп да се договаря с отделните страни, трябва да се договаря с целия ЕС. Той прие това вече и обяви, че ще преговаря с ЕС, а не страна по страна", отбеляза Калфин.
Той заяви, че икономиките на САЩ и на ЕС са най-свързаните икономики в света.
"Всеки ден стокообменът е за 4,5 млрд. евро. Инвестициите в двете икономики са 5 трилиона евро. Изключително свързани са двете икономики - огромен американски пазар в Европа и европейски - в САЩ. Войната на митата ще доведе до изключително тежки последици", отчете Калфин.
Той изтъкна, че България има сила чрез ЕС, защото участва във вземането на решенията на Съюза. Ако странати ни се появи сама на световните пазари и на преговори, нямала почти никакви сериозни аргументи.
"Решенията за България са да бъде изключително активна в ЕС и в зависимост от политиките и приоритетите да се опитваме да се възползваме максимално. Имаме капацитет, включително в отбранителната индустрия, високотехнологичната отбранителна индустрия. И това трябва да бъде нещото, на което България да обърне особено внимание", настоя Калфин.
Според него е по-добре да използваме средствата по ПВУ за военни разходи, отколкото да ги връщаме.
"Има значение как, ако ще напазаруваме чужди стоки - американски или други оръжия, за да ги сложим по складовете, няма особен ефект. Но ако средствата отидат за разработване на собствени технологии, които са военни, но и с двойна употреба, това създава потенциал на икономиката", обясни той.
Калфин е на мнение, че митническата война на Доналд Тръмп ще продължи, защото американската икономика и бюджет имат нужда от подобрение.
"Той обяви изведнъж търговска война на целия свят, с която даже голяма икономика като американската, няма как да се справи. Според мен той цели митата да се използват като натиск за започване на преговори. Оказа се, че това не може да се случи. Той постигна обратен ефект с Китай. Оказа се, че заплахата за американската икономика е в Китай, САЩ вече е зависим от Китай и икономиката им не може да мине без Китай", коментира Калфин.
По негови думи идеята на Тръмп е разбираема, но начинът, по който се опитва да я реализира, е абсолютно обречен и поставя САЩ в слаба позиция.
Добави Коментар