Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Тревожни данни: До 2050 г. болестта на Паркинсон ще засегне 25 милиона души

Ключови думи: паркинсон, тревожни данни, 25 милиона човека, 2050 г.

В неотдавнашно проучване, публикувано в British Medical Journal, изследователите са направили анализ на различни държави въз основа на социално-демографски фактори, за да прогнозират разпространението на болестта на Паркинсон (БП) в световен мащаб до 2050 г.

БП е второто най-често срещано невродегенеративно заболяване. Ето защо е от решаващо значение да се наблюдават регионалните, националните и глобалните тенденции в разпространението му, за да се насочват стратегиите в областта на общественото здраве.

Няколко проучвания са прогнозирали бъдещото разпространение на БП в европейските страни и Съединените щати; малко от тях обаче са прогнозирали разпространението на БП в други страни и територии по света. Преди това бяха наблюдавани значителни разлики в разпространението на БП в различните възрастови групи, полове, региони и години, като по този начин се демонстрира сложността, свързана с прогнозирането на бъдещите нива на БП.

Въпреки че възрастта често се свързва с повишен риск от БП, факторите, свързани с начина на живот, излагането на околната среда и достъпът до здравни грижи също са замесени в развитието на БП. Социално-демографският индекс, който отразява важни лични фактори, като например нивото на образование, обхващащ средните доходи на глава от населението и равнището на раждаемост, също е значително свързан с разпространението на БП.

За проучването

Настоящото проучване прогнозира разпространението на БП през 2050 г. на регионално, национално и глобално равнище, като използва пол, възраст, година и социално-демографския индекс. Изследователите също така идентифицират различни фактори, които във времево и пространствено отношение допринасят за разпространението на БП.

Разпространението на болестта Паркинсон в 195 държави и територии между 2022 г. и 2050 г. е оценено по възраст, пол и година. За оценяване на стратифицираното по възраст, пол и местоположение разпространение на БП бяха използвани вероятностен подход за усредняване на моделите на Бейс и регресия на Поасон.

Бъдещото разпространение беше прогнозирано чрез конструиране на три модела на регресия на Поасон и три нови такива на разпространение чрез напасване на модел на случайна разходка. Впоследствие тези шест модела бяха включени в рамката на Бейсовото осредняване, след което тежестта, придадена на всеки един от тях, беше оценена чрез изследване на тяхната ефективност при прогнозиране на укрити данни.

Резултати от проучването

Броят на хората, живеещи с БП в световен мащаб през 2050 г., е оценен на 25,2 милиона души от всички полове и възрасти, което съответства на 112% увеличение в сравнение с 2021 г. През 2050 г. се прогнозира, че разпространението на БП във всички възрасти ще бъде 267 на всеки 100 000 души, 243 за жените и 295 за мъжете, което отразява 76% увеличение спрямо 2021 г.

Предвижда се възрастово стандартизираното разпространение на БП да нарасне с 55% до 216.

Очаква се нарастващите случаи, разпространението във всички възрасти и възрастово стандартизираното разпространение да се увеличават с по-бавни темпове.

Най-голямо увеличение на случаите на БП се предвижда да има в Африка на юг от Сахара, докато за Централна и Източна Европа се очаква най-малкото.

Най-сериозното увеличение на възрастово обусловеното разпространение на БП се предвижда в Южна Азия, Северна Африка, Близкия изток и Югоизточна Азия, докато в Австралазия и Северна Америка се очаква най-малък ръст на случаите.

Очаква се възрастово стандартизираното разпространение на БП да се увеличи със социално-демографския индекс между 2021 и 2050 г. и да достигне връхна точка от 0,8. Прогнозите са, че разпространението на ПД във всички възрасти ще бъде най-високо сред държавите в петата част на разпределението с висок и среден социално-демографски индекс.

Очаква се увеличението на разпространението на БП във всички възрасти да бъде най-голямо в средната пета част на Социално-демографския индекс и най-малък в най-високата пета част на разпределението. Според прогнозите Испания, Китай и Андора ще имат най-високо разпространение на БП, докато Сомалия, Нигер и Чад ,най-ниско.

И при двата пола се наблюдава възрастово зависимо нарастване на разпространението, което достига своя връх между 85 и 89 години. През 2050 г. се очаква разпространението на БП да бъде по-високо при мъжете, отколкото при жените във всички възрастови групи.

Между 2021 г. и 2050 г. се прогнозира, че промените в разпространението на болестта, нарастването на населението и застаряването му ще допринесат съответно с 3%, 20% и 89% за увеличаването на броя на случаите на БП в световен мащаб. Ако всички хора се придържат към редовна физическа активност, прогнозата за броя на случаите на БП през 2050 г. ще намалее с 4,9%. | БГНЕС

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Огромна трагедия със строителни работници В Полша Лъжците в зодиака, бягайте от тях Ето кои са те 
Времето е откачено: вторник - облаци, сряда - слънце Максималните температури ще бъдат между 12° и 14° Разкошен козунак на конци по най-мързеливия начин - меся го с миксера, втасва ми в хладилника Грехота е да не опитате да го направите
Тръмп поиска да отнемат лиценза на телевизия CBS заради "остри плювки" към него CBS е извън контрол, на нива, невиждани досега, и трябва да платят висока цена за това, смяна президентът на САЩ Внимавайте с тези зодии, те нямат чувства и не им пука за никого Главното за тях е те да се чувстват комфортно, а за вас и емоциите ви.. е, ще остане време утре, може би
Задължително направете тези портокалови бисквити за великденската трапеза, стават за 10 минути (ВИДЕО) Много вкусна и проста рецепта.  Зодиите, които побеждават в игрите винаги Вижте кои са те
Малкото коте чака второ Това сподели тя в клип в социалните си мрежи Направете веднъж този крафин и ще забравите за всички рецепти за козунаци Няма сложна техника, а резултатът е впечатляващ
Патрулки под прикритие дебнат джигити на пътя Ченгета налагат глоби на място, при неплащане свалят номерата МВР пуска необозначени коли за лов на джигити Вътрешният министър Даниел Митов обяви нови мерки – ПОС терминали в патрулките, незабавни глоби и колчета в опасните зони