Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Качеството на обучение и възпитанието в бургаското ОУ „Елин Пелин“ дават резултати, с които се гордеем

Пепа Запрянова е сред най-популярните ни педагози, които дават знания, откриват таланти, изграждат личности
Ключови думи: Пепа Запрянова, директор, ОУ Елин Пелин Бургас, Флагман

Разговорът ни с директора на бургаското основно училище "Елин Пелин" г-жа Пепа Запрянова водим по повод течащата надпревара в два национални конкурса по рисуване и литературна творба. Подготвят се за 18 март в Младежкия международен център изложба и публично четене. Наш екип гостува на иновативното училище в ж.к. „Меден рудник“, за да видим на място как се постигат резултатите, за които говорят просветните дейци и родителите през последните години. Директорът, освен че оглавява огромен учителски екип и отговаря за над 1100 ученици, е и ръководител на народния хор „Трепетлика“ и детската фолклорна формация „Шарени гайтани“ към Центъра за подкрепа на личностното развитие-Бургас.

– Г-жо Запрянова, каква е тайната на успеха на учениците от ОУ „Елин Пелин“, на популярността на това бургаско училище базирано в ж.к. „Меден рудник“?

– Комуникация между колегите, сплотеността на екипа, обратната връзка с родителите. Ние работим заедно, коментираме, търсим решения, учим се дори от грешките. Резултатите ни от националните външни оценявания са сред най-високите в града, което говори за качеството на образованието, което предлагаме. И това е критерият за успех.

ОУ "Елин Пелин" Бургас отбеляза „Световния ден против тормоза в училище” (СНИМКИ/ВОДЕО)

– В последните години ОУ „Елин Пелин“ се разрасна значително. Как се отразява огромният брой ученици на работата ви?

– Когато започнах като директор, училището имаше пет паралелки в първи клас. Втората година станаха седем, после осем. В момента сме стабилни с шест-седем паралелки в начален етап. В цялото училище обучаваме близо 1100 ученици – от първи до седми клас. Справяме се.

На ред и дисциплина лъха още от училищния двор, по коридорите, от класните стаи.

– Имате ли наблюдения къде продължават образованието си вашите възпитаници след основния курс?

– Повечето избират езиковите гимназии, Търговската гимназия, както и техническите училища, особено момчетата. Виждаме и нарастващ интерес към профилираните паралелки по изкуства, което ни радва, защото училището създаде традиции в тази посока.

– Вие самата сте свързана с изкуството. Как се съчетават управлението на училище, администрирането и творчеството?

– Лесно е, когато човек има организационен опит и знае как да разпределя времето си. Имам самочувствието да кажа, че познавам политиките в образованието и мога успешно да ги реализирам. Целият ми професионален път е свързан с организирането на образователни и културни инициативи, олимпиади, конкурси по изкуства.

Приказен концерт на Игнажден събра стотици под диригентската палка на Пепа Запрянова

– Училището ви привлича вниманието на обществените организации в региона. Имате съвместни инициативи с ротарианците, с Ордена на тамплиерите. Как постигате това ниво на комуникация, за да се възползвате от тяхното спонсорство и подкрепа?

– Това се дължи на добрата работа и отдадеността на преподавателите ни. Нашето училище е първото и единственото в областта, което преди 24 години създаде състезанието „Обичам те, българска реч“. То привлече вниманието към българския език и литература и отвори вратите за участия на нашите възпитаници в престижни състезания и конкурси. Например в момента подготвяме ученици от три випуска в националните конкурси за детска рисунка по тема „Рицарят в мен“ и за литературна творба „Рицарска постъпка". Запознати сме с всички изисквания и работим целенасочено, за да се представим достойно. Не само за наградите, но и за стипендиите, които най-талантливите ще получат, за да продължат да се развиват.

– Тук прави впечатление строгата дисциплина – не само хигиената навсякъде, тишината из коридорите, но и пропускателният режим. Няма ли недоволни?

– Най-важен е начинът, по който учителят работи в клас, за да има резултат. Въведени са и се спазват мерки според нормативната база – най-често се налага наказание забележка, по-тежки наказания не са били необходими. Въвели сме стриктен пропускателен режим и видеонаблюдение, което позволява да следим за сигурността. Всеки посетител, в т.ч. и родителите, попълва формуляр за посещение и е придружаван до мястото, за което получава достъп. Учителите имат график и дежурят по коридорите, за да се гарантира ред в междучасията. Униформите са въведени преди 15 години. Това е част от нашата идентичност и държим външият вид на нашите ученици да е пример за връстниците им. Навиците се придобиват и възпитават именно в тази възраст. Родителите знаят, че това е важна част от облика на училището като цяло и проявяват разбиране и съпричастност.

– Не чух да звънят телефони и не видях деца с телефони.

– Преди три години, след нелеки консултации с родителите, решихме, че децата няма да използват телефони в училище. Мобилните устройства се съхраняват в метален шкаф. Предават ги щом влязат в сградата и им се връщат след края на учебния ден. В началото имаше притеснени родители от това, че нямали продължително време контакт с детето си, но с времето сами се убедиха, че това е по-добре за концентрацията им в час, за почивката в междучасието, възпитаваме и необходимост от пряк контакт с реалността, правим по-лесно усвояването на новите знания.

Това училище си има и параклис в двора, за който се грижи учителският колектив.

– Как се представя вашето училище при националното външно оценяване?

– Винаги сме в топ-15 с резултатите по математика и български език. Това е важен показател за качеството на обучение, но всяка година има разлики заради спецификата на самите випуски. Въпреки това, ние постоянно работим, за да осигурим на учениците си най-добрия старт след седми клас.

– Освен академичните успехи, Вие самата сте известна с работата си в областта на фолклора. Разкажете ни как увличате почти цялото училище в песни и танци.

– Аз съм хоров диригент и смятам, че фолклорът е мощен инструмент за възпитание. Чрез него се изграждат ценности и децата осъзнават връзката си с българската култура. Завършила съм класическа музика, но по-късно открих богатството на фолклора и видях колко много дава той на младите хора.

– Изявите в Международния младежки център в този комплекс най-често се свързват с вашите инициативи. Как си партнирате с този голям институт за култура?

– Работим прекрасно с директора г-жа Мария Салабашева. Училището се включва активно в събитията там, защото базата е отлична, възможностите за изява са големи. Ръководството е отворено за всичките ни спектакли, които привличат и голяма публика.

– Вие сте от първите училища, които въведоха ранно чуждоезиково обучение. Какви езици изучават учениците ви?

– Преди шест години въведохме ранно чуждоезиково обучение и сме сред пионерите в този процес. Учениците ни изучават испански, френски, италиански, руски и английски. Имаме отлични преподаватели, а посолствата на Испания и Франция ни оказват голяма подкрепа с учебни материали.

– Получават ли учениците ви международни отличия?

– Олимпиади за малките ученици няма, но те получават сертификати според нивото си. Нашата цел е да ги подготвим да се състезават при по-високите стъпала на обучение, когато продължат в гимназиалния курс. Да не се притесняват, да са уверени в знанията си. Да имат самочувствие.

– Как виждате бъдещето на ОУ „Елин Пелин“?

– Ще продължим да развиваме училището ни като място, което дава не само знания, но и вдъхновение. Нашата цел е да предлагаме възможност за изява на всяко дете, защото талантите са различни в науките, изкуствата, в езиците. Бургас има нужда от иновативни училища, които не просто да обучават, а и да изграждат личности. С това се гордеем. Това е стремежът на колегите, затова и работим с всяко дете внимателно, индивидуално и с грижа навреме да открием потенциала му в определена област.

Задължително направете тези портокалови бисквити за великденската трапеза, стават за 10 минути (ВИДЕО) Много вкусна и проста рецепта.  Зодиите, които побеждават в игрите винаги Вижте кои са те
Малкото коте чака второ Това сподели тя в клип в социалните си мрежи Направете веднъж този крафин и ще забравите за всички рецепти за козунаци Няма сложна техника, а резултатът е впечатляващ
Патрулки под прикритие дебнат джигити на пътя Ченгета налагат глоби на място, при неплащане свалят номерата МВР пуска необозначени коли за лов на джигити Вътрешният министър Даниел Митов обяви нови мерки – ПОС терминали в патрулките, незабавни глоби и колчета в опасните зони
Най-верните приятели са от тези зодии Според астролозите представителите на 5 зодиакални знака са страхотни приятели Таксиметровите шофьори в Атина обявяват 24-часова стачка Протестът е срещу забраната такситата да се движат в бус лентите
Министър Мирослав Боршош: Ковид кризата вече не може да бъде оправдание. Той е летва, която сме длъжни да прескочим, посочи още министърът на туризма С тези два прости продукта великденските яйца стават пъстри като дъга Ако сте уморени от сложни техники за оцветяване, време е да научите този трик
В Несебър се състоя среща по проект Toural, фокусираща развитието на туризма в цялата община Никога не отказвайте брак на една от тези зодии С тях няма да сбъркате, щастието ви ще е безгранично