Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Кои са ТОП 5-те сектора с най-високи заплати

Ключови думи: сектор, заплата, професия, доход

И през 2024 г. големите различия в заплатите се запазва, като разликата между водещите и изоставащите сектори надхвърля 3 пъти. Тенденциите обаче се обръщат – най-голямо увеличение се наблюдава в сектори с относително ниски равнище на заплащане, но висок и постоянен недостиг на кадри, показва анализ на Института за пазарна икономика. Същевременно темповете на ръст в отраслите с високи възнаграждения са чувствително по-бавни.

Запазва се много голямата сегментация в заплатите между отделните икономически дейности, като разликата между най-високата и най-ниската заплата на секторно ниво е 3,6 пъти. Това е ключов фактор както за запазването на високия дял на работещите бедни, така и за високото неравенство.

От 19 икономически дейности, в 8 средната заплата надвишава средната за страната; най-близо, сред значителен растеж през последните няколко години, е здравеопазването.

Най-високи остават заплатите в ИКТ сектора, като доближават 5,3 хиляди лева месечно през 2024 г. Предвид голямото отстояние от втората дейност – финансите и застраховането с 3,4 хиляди лева – вероятността в близко бъдеще да има разместване на челното място изглежда минимална.

Сред секторите в топ 5 високо заплащане се запазват енергетиката, професионалните дейности (сред тях – аутсорсинга на услуги) и добивът – отрасли с висока добавена стойност и изисквания към професионалната квалификация на работещите. Прави впечатление обаче, че образованието и държавното управление бързо се приближават към тази група.

С относително ниски заплати остават дейности като хотели и ресторанти (1,5 хиляди лева), селско стопанство (1,6 хиляди лева), строителство (1,8 хиляди лева). Трябва да се има предвид обаче, че това са отраслите с най-широко разпространени сиви практики на пазара на труда, така че официалната статистика вероятно подценява реалните възнаграждения на работещите.

Най-бърз ръст на заплатите на годишна база се наблюдава в сектора на хотелите и ресторантите – 21% спрямо 2023 г. Това е следствие от няколко фактора – от една страна силният недостиг на работна ръка в отрасла след пандемията, съчетан с изпреварващия ръст на цените в сектора, далеч над общата инфлация, който позволява на работодателите да повишат заплатите. Възможно обяснение е и изсветляване на част от сивите практики.

С висок ръст е и транспортът (19%), което може да се обясни с продължаващия недостиг на шофьори както у нас, така и е ЕС като цяло, както и разрастването на логистичните дейности в търговията, писа pariteni.bg.

Свързана е динамиката в сектора на строителството (17% ръст) и операциите в недвижимите имоти (18%), което отразява експанзията на жилищното строителство не само в столицата, но и в още няколко големи градове. Това разрастване постави строителите и свързаните професии на първо място по незадоволено търсене на труд според последното допитване сред работодателите на Агенция по заетостта.

От другата страна, с по-свит ръст са няколко сектора, които в предишните години заплатите се повишаваха бързо. В добива ръстът е нулев, в енергетика – 4%, в ИКТ сектора – 6%. При високите технологии обяснението най-вече е в силно свитото търсене на кадри през последната година и половина и глобалното пренареждане на този трудов пазар.

Докато в периода по време и непосредствено след пандемията основните фактори, които определяха динамиката на заплатите бяха държавната политика и локдауните, след това на преден план излезе високата инфлация и ценовите ефекти в земеделието и енергетиката.

С нормализацията на икономиката през 2024 г. обаче двигателите на тенденциите при заплатите са най-вече условията на пазара и демографските процеси в по-общ план – изостреното търсене на кадри в сектори като туризъм и строителство, свитото търсене и голямо предлагане в ИКТ. Големите неравенства обаче остават, а догонването на водещите сектори от изостаналите изглежда далеч в бъдещето.

 
 

1
Коментара по темата
1.
Шок! Бонба! Хипотенуза!
01.03.2025 17:40:57
Най-добре платения сектор е политиката. Костя Копейкин изплати 30 годишен заем за къща с басейн на морето за 2 години.
  Добави Коментар
Полицията го търси Мъж изчезна Дете престъпи закона Неприятен случай в България
Взе разтърсващо решение Отказва се от спорта на 21 години Спешни мерки заради обилни валежи взеха... Във Враца
Жесток побой в... Сандански Тежко провинение зад волана Мъж кара мъртво пиян
Този мъж отиде за риба в... Огромна локва в София Страстна фенка е на... Букайо
Вениамин, който превърна гласа и готвенето в две страни на една и съща мечта Той се изявява в различни певчески формати и мечтае за сцена, но Ковид-19 го принуждава да премине към План Б Най-големите кръшкачи са от тези 3 зодии Те често изневеряват на партньорите си без дори да се замислят
Всеки може да се справи с тази рецепта за домашен великденски козунак Тя много лесна за приготвяне Министър Мирослав Боршош: България има всички условия да бъде целогодишна туристическа дестинация за немския пазар България предлага изключително разнообразие, изтъкна той