Как „БългарияЕър” съсипа кариерата на млад бургазлия и го остави без багаж на улицата в Амстердам
Гаф на българския авиопревозвач „България Еър”, довел до брутално закъснение на полет, се превърна в причина млад бургазлия да загуби трудовия си договор с голяма круизна компания. Случката е от 6 декември м.г., но Павел Петков се свърза с редакцията на Флагман едва днес, защото вече е загубил и последната надежда да получи компенсация за вредите. Той настоя да разкаже как се е стигнало до това, че навръх Никулден да пропада важен за него договор за работа зад граница.
Трябвало е да лети на 6 декември в 07:00 ч. (Полет Bulgaria Air FB461) от София до Амстердам, където да пристигне в 09:00 ч. и да се прикачи близо 2 часа по-късно - в 10:45 ч. (българско време) на полет (Delta Airlines DL049) от Амстердам до Ню Йорк, за да се озове на летището в Голямата ябълка, откъдето в 19:50 ч. (пак българско време) да отлети за Сан Хуан (Полет Delta Airs DL1859). Графикът му е спуснат директно от бъдещия му работодател - круизната компания SilverSea, а билетите - платени предварително за цялата продължителност на дългия полет.
Но... още на родното Летище „Васил Левски” (София) нещата се объркват катастрофално, по думите на Петков - заради „България Еър”. И за съжаление това е само първият им гаф.
Първоначалният полет се забавя с 3 часа и 30 минути. Осъзнавайки, че няма как навреме да стигне до Амстердам, той се свързва с представителите на круизната компания, на които обяснява, че има независещо от него забавяне при излитането на самолета, а от там любезно и с разбиране му намират втори полет от Амстердам до Ню Йорк (Полет Delta Airs DL9348, излитащ от същото летище в 13:30 ч.), за да компенсират проблема на „България Еър”.
В 10:30 ч. - 3 часа и половина след първоначалния час за излитане, полет Bulgaria Air FB461 ускорява на пистата на Терминал 2 и набира височина към Нидерландия. Пътуването е с продължителност приблизително 2 часа и самолетът каца на аеропортът в Амстердам в 12:45 ч. Историята можеше да приключи благополучно тук, но...
„Какъв беше шокът ми, когато установих, пристигайки в Амстердам, багажът ми не е доставен! Подадох жалба на място и ми обясниха, че в 14-дневен срок мога да очаквам отговор. Аз съм на чуждестранно летище, без багаж, трябва да хвана самолеа, който работодателят ми е осигурил, в 13:30 ч. Представете си в какво състояние съм към онзи момент”, разказва Павел Петков.
Разбираемо, понеже буквално е оставен без дрехи, той няма как да продължи пътуването си по предварително планирания маршрут и закупува за своя сметка билет за връщане до България на стойност 347.78 евро. Петков не само е загубил личните си вещи, не само е дал от своите пари близо 700 лв., но и е загубил работата си на круизния кораб.
Изчаквайки следващия полет за България, той написва и жалба към „БългарияЕър”, която впоследствие входира към авиопревозвача с номер 047-W-22651/11.12.2024 г. за закъснение на полет, пропуснати връзки и изгубен багаж - с искане съгласно Регламент (ЕО) №261/2004 и Монреалската конвенция за следните компенсации:
- Закъснение на полета (400 евро)
- Изгубен багаж (до 1300 евро)
- Разходи за допълнителен билет и други (347.78 евро)
- Пълно обяснение за причините за закъснението и изгубването на багажа.
Отговор на тази жалба той трябва да получи най-късно в двумесечен срок, който изтича на 6 февруари т.г. Именно затова Петков се свързва с редакцията на Флагман точно сега, а не навръх Никулден - защото е изчакал всички регламентирани срокове, но не само не е получил каквито и да е компенсации. Не, той дори не е получил обратна връзка от „БългарияЕър”. И сега ще си търси правата.
"Несериозно е толкова голяма авиокомпания ,която е градила репутация през годините, да се отнася по този начин с пасажерите си. Разбирам, че по целия свят в момента има дефицит на летищен персонал, но с един кроасан и едно шише вода които ми дадохте няма как да поправите щетите, стреса и неудобството, които ми причинихте. Какво получих на фона на може би двуцифрения брой имейли който ви пратих? Нищо! Вдигнахте ли си телефона в един от многото ми опити да се свържа с Вас? Не. Във вашия сайт упоменавате срока от 2 месеца за разглеждане на жалбите . 2 месеца минаха... минаха повече.
Абсолютно непрофесионално държание от ваша страна. Следващата ми стъпка ще бъде да се обърна към ГД ГВА, към Комисията по защита на потребителите и към Министерството на транспорта, а след това и към съда. Уронвате не само вашия престиж, а и този на България, като доставчик на авиоуслуги. Ще си търся правата докрай”, каза пред Флагман, обръщайки се към „БългарияЕър”, бургазлията Павел Петков.
Дали ще получи отговор на жалбата си, която може би ще се окаже лежаща прашасала върху нечие бюро, предстои да разберем.