Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Бъфет продаде 50% от портфолиото си, да се готвим ли за криза?

Ключови думи: бъфет, акции, криза

Легендарният инвеститор Уорън Бъфет се е разделил с 50.4% от акциите си през 2024 г. На обща стойност от близо 150 млрд. долара, серията от продажби е прецедент в кариерата на Бъфет, който никога не е предприемал толкова драстична стъпка - нито преди „Черния понеделник“ през 1987 г., нито преди Дот-ком кризата през 2000 г., нито преди финансовия срив през 2007 г. 

Годишните продажби на инвеститора никога не са възлизали на повече от 25 млрд. долара, като кеш позицията му, която  в момента се оценява на 325,21 млрд. долара, вече е по-голяма от портфолиото му с акции (близо 266 млрд. долара). 

Кои са компаниите, с чиито дялове Бъфет, главен изпълнителен директор на инвестиционния гигант Berkshire Hathaway, се е разделил, и индикатор ли е това за предстоящи трусове на пазара? 

Известен с дългосрочния си стил на инвестиране, легендарният финансист многократно е заявявал, че би продал акции само ако 1) има нужда от пари; 2) е загубил доверие в мениджърите на въпросното дружество; 3) е загубил доверие в бизнес-модела на компанията; 4) дяловете са надценени. 

Ето и петте компании, чиито акции Бъфет е продал в най-голямо количество: 

5. Snowflake Inc. (SNOW) - продадени 6 125 376 акции (около 1 млрд. долара) 

4. Chevron Corp. (CVX) - продадени 7 482 792 акции (около 1,1 млрд. долара)  

3. Liberty SiriusXM (LSXMK, LSXMA) - продадени 105 185 116 акции (около 2 млрд. долара) 

2. Bank of America Corp. (BAC) - продадени 235 168 699 акции (около 10,9 млрд. долара)  

1. Apple Inc. (AAPL) - продадени 605 560 000 акции (около 138 млрд. долара) 

Що се отнася до BAC, в интервю за CNBC Бъфет споделя, че проблемът с банките е, че  “периодично създават ненужни кризи” (бел. ред. - най-вероятно визира финансовата криза през 2008 г., причинена от рязкото увеличение на дела на кредитополучателите).  

Най-вероятният проблем с AAPL е, че компанията вече 20 години разчита на iPhone - революционният смартфон на Стийв Джобс, който е основният източник на приходи на технологичния гигант. От 2015 г. насам продажбите на iPhone са почти непроменени, като средният им брой се върти около 227 милиона телефона на година. Това до голяма степен се дължи на ограничените иновации, които дружеството имплементира в "подобрените" версии на устройствата си. Въпреки това обаче, цената за една APPL акция продължава да расте главоломно. 

Къде отиват парите?

Последните тримесечни отчети на Berkshire Hathaway показват, че голяма част от парите, придобити от продажбата на толкова много акции, са били инвестирани в краткосрочни американски облигации (бел ред. - пари, които заемаш на правителството на САЩ, а то ги връща с лихва в срок до 3 месеца; в момента лихвата е около 4%). 

Но защо?

За да отговорим на въпроса защо на този етап Бъфет предпочита облигациите, трябва да се погледнем към 1969 г. По това време фондовият пазар е обхванат от спекула, причинена от главоломния растеж на 50-те водещи компании (бел. ред. - т.нар. “Nifty 50”). 

Огромната надценка на тези дружества кара легендарния инвеститор да продаде всичките си дялове и да ги вложи в по-сигурни инвестиционни инструменти. 

Останалото е история - четири рецесии, първата от които е през 1970 г.; петролната криза от 1973 г., по време на която цената на барел се покачва четири пъти;  “експлозията” на безработицата през 70-те. 

Какви са паралелите?

Основният паралел между 1969 г. и днес е, че фондовият пазар отново е надценен в следствие на количествените улеснения (принтирането на пари) по време на пандемията от COVID-19. Освен че покачиха инфлацията, тези "улеснения" накараха много хора сляпо да инвестират в седемте най-развити технологични компании (бел. ред. - т. нар. “Magnificent Seven”) - Alphabet, Amazon, Apple, Meta, Microsoft, Nvidia и Tesla. 

 Cooper Academy

2
Коментара по темата
2.
Колю
21.02.2025 16:03:37
Продавам си и аз дяловете в технологичните компании. Милиардният кеш ще инвестирам в краткосрочни US облигации. Щом Уорката може, на мен какво ми пречи.
1.
_nib_
21.02.2025 15:16:06
Хиената знае нещо.
  Добави Коментар
Навършват се пет години от смъртта на Милен Цветков Журналистът загина в катастрофа на бул. “Черни връх” Благодатният огън ще пристигне в Русе от Гюргево Българска делегация няма да пътува до Израел
Днес се подновяват ядрените преговори между Иран и САЩ Техеран иска отмяна на американските санкции Закриват легендарна фирма за бутилирана вода заради опасни бактерии Миналата година французите унищожиха 3 милиона бутилки заради фекална бактерия във водата
Кои са петте ключови територии в центъра на мирните преговори за Украйна За Украйна отстъпването на суверенитета е “червена линия“ Руска атака с дронове тази нощ в Харков и Запорожие Спешните служби в Украйна са взели необходимите мерки
Необичаен гост: Котката Софи влезе в Белия дом Животното е част от програмата “Котки със сини якички” Имате срок до 27 май от Мета за Фейсбук, Инстаграм и Тредс Meta ще използва лични данни на потребители, за да обучава изкуствения си интелект
Уилям поема трона от Чарлз III? Макар мнозина да очакват, че младият и харизматичен принц скоро ще се възкачи на престола, реалността изглежда съвсем различна Дърво падна и премаза автомобил в София Автомобилът е със сериозни материални щети
Над 800 случая на морбили в САЩ, огнища има в 24 щата Епидемията скоро може да излезе извън контрол Дъжд, гръмотевици и сняг връхлитат България в събота, а за Възкресение... Минималните температури ще бъдат между 6° и 11°, в София – около 9°