Накъде ще вървят цените на имотите през 2025 година
Тенденцията за ръст на цените продължава и през тази година. Основно се търсят двустайни жилища. Търсенето за закупуване на паркоместа и гаражи ще бъде все по-голямо в бъдеще. Това заяви в интервю за БГНЕС Полина Стойкова, изпълнителен директор на една от водещите брокерски фирми в България и един от основателите на компанията, която вече над 20 години е на пазара. Полина Стойкова е категорична, че няма балон на имотния пазар.
"Растежът на цените има своите обяснения и фактори, които влияят и това най-вече е банковото кредитиране, тъй като то запази своята достъпност. Виждаме че лихвените проценти останаха на най-ниски нива, дори все още като че ли леко спадат“, каза тя и подчерта, че това е най-силният фактор, който играе задвижваща роля на пазара. Брокерът обърна внимание и на фактори като ръста на доходите, както и ангажимента на страната ни да влезе в еврозоната, което кара хората да инвестират в имоти. Еврозоната вече се отразява на имотния пазар у нас. "Няколко години подред ние виждаме очакването, че това ще се случи, което подклажда интереса към това да се вложи в сигурен актив, какъвто според разбиранията на българите са имотите“, заяви Стойкова.
В същото време много хора изчакват влизането ни в еврозоната, за да обявят своите имоти за продажба, тъй като очакват, че цените ще се увеличават. По думите ѝ, тези колективни очаквания се сбъдват малко или много и изчерпват този ефект, който фактически ще дойде при самото приемане. "Но така или иначе, докато няма точна дата, хората все още ще изпитват някакви притеснения, страхове и ще се стремят както да закупят, така и да задържат имоти и това ще влече след себе си по-малко предлагане на имоти и по-голямо търсене“, добави изпълнителният директор на брокерската компания.
Стойкова коментира и каква е тенденцията у нас – да живееш под наем или да инвестираш в собствено жилище. "Това, което виждаме последните 10 години, определено е покупка на собствено жилище. Под наем се живее до време и в първия момент, в който има възможност за покупка – било то чрез събрана сума или кредит, или комбинация от двете, веднага се предприема тази крачка“, каза тя и допълни, че все повече млади хора се сдобиват с първо жилище още на етап в периода 25-30-годишна възраст. Основно хората търсят да закупят апартаменти, тъй като те са по-ликвидни, по-леснодостъпни, съответно те представляват и по-голямата част от жилищния фонд в големите градове, но не престава и търсенето на къщи. "Ние работим както в районите от София и големите градове, така и в по-малки населени места и далечни села и виждаме, че това, което тръгна от пандемията като процес – хората да искат да имат къща на село, продължава в някаква степен. Сега не е точно както беше тогава, но интересът се запази и къщите срещат интерес“, поясни Стойкова. В момента преобладава търсенето на двустайните жилища.
"Като покупка те са около 60% дял от закупените жилища, тъй като съответно изискват и по-малък бюджет – с поскъпването на цените и това стана фактор. Около 30 – 40% са съответно пък тристайните жилища. Много малък е делът на четиристайни, многостайни, или пък едностайни, студиа. Тоест основното търсене е към двустайни и тристайни апартаменти“, каза още брокерът, като уточни, че двустайните се купуват както за първо жилище, така и с цел инвестиция, за отдаване под наем или за вложение, а тристайните основно за собствено ползване.
"Докато преди години, ако хората, когато купуваха жилище в сграда ново строителство, се лишаваха от гараж или паркомясто, защото не им се даваха допълнително средства за това, то сега забелязваме, че в повечето случаи покупката на жилище върви с покупка на паркомясто или гараж. Ако не могат да си го позволят веднага, то в годините докато се изгражда сградата, в първия момент, в който могат да си го позволят, добавят и гараж или паркомясто към апартамента си, така че това е една необходимост“, разказа Стойкова. Стойкова даде съвет на хората да разгледат какво се предлага на пазара и съответно, ако могат да си позволят критериите на банките за отпускане на кредит, да закупят собствено жилище.
"Наемите също се увеличават – там е една по-голяма несигурност, която има човек доколко дълго ще остане и т.н. в едно жилище, докато собственият дом дава възможност да си го направиш и по твоя вкус и съответно да инвестираш всеки свободен лев в нещо, което си струва, което ще бъде твое и което е и добра инвестиция“, отбеляза тя.
Добави Коментар