ПП-ДБ обвини ИТН за собствения си саботаж на комисията "Пеевски"
Не ние, а ИТН саботираха предложението за създаване на временна анкетна комисия, която да разследва влиянието на Делян Пеевски и майка му Ирена Кръстева в страната. Това обявиха току-що от пресцентъра на ПП.
Поводът е скандалът с вчерашното гласуване, когато 10 депутати от ПП-ДБ, в това число Кирил Петков, Асен Василев, Манол Пейков, Елисавета Белобрадова и Явор Божанков, не присъстваха на гласуването за създаване на комисия, с което реално саботираха собственото си предложение, увиснало точно с 10 гласа - на липсващите народни избраници.
От ПП-ДБ обаче днес твърдят, че не са виновни, а причината за провала на анкетната комисия, се дължал на политическите им опопенти.
Ето и позицията на ПП-ДБ:
В последните два дни в Народното събрание се разигра добре познат сценарий, който за пореден път показа механизмите на задкулисието.
На 12 февруари „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) внесе предложение за създаване на анкетна комисия, която да разследва бизнеса на санкционирания за корупция лидер на „ДПС – Ново начало“ Делян Пеевски и майка му Ирена Кръстева. Въпреки значимостта на темата, включването на точката в дневния ред беше отхвърлено.
При първото гласуване 85 депутати подкрепиха предложението, но „Има такъв народ“ (ИТН) гласуваха с 6 гласа „против“ и 8 „въздържал се“. След прегласуването ИТН промениха вота си на „за“, но вече беше ясно, че необходимият брой гласове няма да бъде събран. В същото време, по здравословни и други уважителни причини, няколко народни представители от различни парламентарни групи, включително ПП-ДБ, отсъстваха от пленарната зала. Впоследствие отговорността за резултата беше прехвърлена върху ПП-ДБ, докато ИТН тактически подкрепиха предложението едва след като стана ясно, че няма риск то да бъде прието.
На 13 февруари ПП-ДБ внесе предложението повторно, този път с пълна мобилизация – всички народни представители на коалицията присъстваха в залата, независимо от здравословното им състояние. Въпреки това, предложението отново не беше включено в дневния ред. При гласуването 97 депутати подкрепиха предложението, 37 от тях – от ПП-ДБ. Този път 18 депутати от ИТН гласуваха с „въздържал се“.
Резултатът е показателен – когато вотът имаше значение, ИТН избраха да се въздържат. Когато изходът вече беше предизвестен, те демонстрираха привидна подкрепа.
Този случай повдига сериозни въпроси – кой всъщност пази Делян Пеевски и защо страхът от реално разследване е толкова голям? ПП-ДБ остава последователна в усилията си за прозрачност и борба с корупцията и ще продължи да настоява за разкриване на истината.
Добави Коментар