Бургас чества деня на своето освобождение
Бургас чества 147 години от Освобождението си. На 6 февруари 1878 г. жителите на града посрещат с радост и въодушевление руските войски от отряда на полковник Лермонтов. Под звуците на църковните камбани настъпва краят на петвековното османско владичество, а Бургас започва своя нов път на развитие.
На площад „Атанас Сиреков“ десетки граждани се събраха за тържествената церемония по издигането на националния флаг на Република България, както и знамената на Европейския съюз и Община Бургас.
Сред официалните лица бяха кметът на Бургас Димитър Николов, областният управител проф. Мария Нейкова, председателят на Общинския съвет Михаил Хаджиянев и директорът на ОД на МВР – Бургас, старши комисар Владимир Маринов.
Благодарствен молебен отслужи сливенският митрополит Арсений.
Кметът на Бургас Димитър Николов подчерта значението на тази паметна дата, като заяви, че 6 февруари е един от най-важните дни в историята на града. Той припомни, че това е моментът, в който Бургас започва своето ново развитие, за да се превърне в съвременния, проспериращ град, който днес всички познават.
В словото си Николов изрази признателност към героите, дали живота си за свободата, и към просветителите, които през вековете са поддържали жив пламъка на българския дух. По думите му тяхната саможертва трябва да бъде урок за бъдещите поколения, а делото им – вдъхновение за справяне с предизвикателствата на нашето време.
Тържествата по случай Освобождението на Бургас продължават с редица събития, посветени на историческата годишнина.
Иначе руската армия е превземала Бургас и през 1829г., ама си е останал турски до 1885г. И през 1829г. Русия получила турски земи, а за тукашните българи останали турските репресии след изтеглянето на руските войски. След турските вилнежи от 40 църкви в Поморие тогава е оцеляла до днес само 1.