Нов закон за туризма вади на светло сектора
Предстоят промени в Закона за туризма, които ще извадят на светло бранша. Това каза в Бургас министърът на туризма Мирослав Боршош, който проведе работна среща с туристическия сектор. Тя се проведе в сградата на Община Бургас, а в него взеха участие още зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева, зам.-кметът по туризъм и спорт на Бургас Манол Тодоров, представители на всички туроператори, хотелиери, ресторантьори и екскурзоводи в региона. Домакин на събитието бе кметът Димитър Николов, който получи пълна подкрепа от Министерството във връзка с кандидатурата на Бургас за Европейска столица на културата.
На срещата са обсъдени основните проблеми, пред които браншът е изправен. Създаването на Гаранционен фонд за защита на потребителите ще бъде сред акцентите при подготовката на промените в Закона за туризма, обясни министърът.
Министърът на туризма: Бургас и кметът Николов имат пълната ни подкрепа за Европейска столица на културата
„През всичките 4 години на политическо безвремие се натрупаха много предложения от различните браншове. Фокусът е изграждането на Гаранционен фонд, който да гарантира защита на пътуващите. Това е изискване и на ЕС, с което много сме се забавили. Надявам се в следващите 2-3 месеца да уеднаквим предложенията на бранша и да изчистим противоречията. Необходимостта от такъв и липсата му се усети веднага по време на пандемията. Има много промени, които трябва да се направят. Изсветляването на сектора е от изключителна важност, защото има нелоялни туроператори - хора, които нямат нищо общо с този бизнес - които в същото време черпят от туристическия поток, правят печалби без да плащат осигуровки и задължения към държавата. За съжаление не са един или двама и това беше едно от основните неща, за които разговаряхме. Промените касаят целия бранш и се надявам предложенията да минат през ползотворна дискусия и скоро да видим промените, внесени в парламента“, добави Боршош.
Той коментира и темата за наемане на работници от трети страни. Тромавата процедура е голяма спънка за туристическия сектор.
„Затрупването на консулските служби заради недостатъчен капацитет е една от причините за забавянията с визовия режим. Надявам се да направим коректни промени и в законите, и в наредбите, така че да улесним процеса. Имаме от една страна, особено по Южното Черноморие, добра заетост. Но в същото време недостиг на работна ръка“, каза още министърът.
В момента се създава работна група, която ще поеме координацията в Министерството. Министър Боршош обясни, че знае за сериозността на проблема и се ангажира да направи всичко необходимо, спазвайки изискванията, свързани с националната сигурност и с политиката ни на миграция. „Започваме решителни действия“, категоричен бе той,
Мирослав Боршош изрази мнението си и по въпроса за оставянето на 9 % ДДС за ресторантьорския бизнес.
„Това се свежда до решение на НС. Надявам се всички да си дадат сметка за значимостта на този бранш, за всичко, през което премина. Надявам се политическите сили да се отнесат с отговорност пред този въпрос. Знам, че ще се изправим пред трудна година с много сложни ограничения в бюджета, но това е инвестиция в този бранш и задържането му на нивата, които успя да възстанови след ковид кризата. Оставянето на тези 9% за ресторантьорския бизнес, по мое мнение, е положително решение“, каза той.
МАМИЦАТА ИМ И ДОНОСНИЦИ.